Nowy aparat do smartfonów z zoomem optycznym 5x

Nowy aparat do smartfonów z zoomem optycznym 5x

Jeśli chcecie mocniej zgłębić temat obiektywów z zoomem optycznym stosowanych w smartfonach, to polecamy wam na początek ten artykuł (o Corephotonics piszemy w nim na 3 stronie). Tym razem znów wracamy do tego tematu, ale tym razem ze względu na gotowy moduł fotograficzny przeznaczony dla smartfonów, jaki zaprezentowała izraelska firma.

Moduł nosi znaczącą nazwę Hawkeye (sokole oko) i składa się z dwóch obiektywów i dwóch matryc o rozdzielczości 13 mln pikseli. Tak samo, jak w przypadku prototypów, sekret działania “zoomu optycznego” polega na tym, że przed każdą z tych matryc umieszczony jest obiektyw o różnej ogniskowej – jednej szerokokątnej, a drugiej typu tele. Specjalnie opracowany algorytm łączy oba zdjęcia wykonane tymi obiektywami w jedną fotografię w taki sposób, że nie traci ono na jakości w całym zakresie ogniskowych między szerokim kątem (ogniskowa jednego z obiektywów), a tele (drugi obiektyw). W tym kontekście użycie określenia “zoom optyczny” wydaje się więc dosyć uzasadnione, choć tak naprawdę o żadnym przemieszczaniu soczewek nie ma mowy.

Jak twierdzi Corephotonics, jakość oferowana przez jej rozwiązanie odpowiada zastosowaniu tzw. zooma cyfrowego, ale na matrycy o rozdzielczości 130 mln pikseli. Ma też jeszcze jedną, niebagatelną zaletę – cały moduł fotograficzny jest niezwykle cienki. Jego całkowita grubość to 5,4 mm, co oznacza, że można go z powodzeniem stosować w większości nowoczesnych smartfonów.

Ciekawostką jest też drugi moduł fotograficzny zaprezentowany przez Corephotonics, tym razem nastawiony na wysoką jakość obrazu w słabych warunkach oświetleniowych – Slim Dual Camera. Tu także wykorzystywane są dwie matryce o rozdzielczości 13 mln pikseli, ale jedna z nich pozbawiona jest filtra barwnego, dzięki czemu dochodzi do niej znacznie więcej światła. Efektem współdziałania tych dwóch matryc są wysokiej jakości zdjęcia o bardzo niskim poziomie szumów i – co ciekawe – rozdzielczości aż 21 mln pikseli. Jak twierdzą Izraelczycy, jakość tych zdjęć przewyższa wszystkie współczesne smartfony z matrycami o rozdzielczości ponad 20 mln pikseli.

Pokazany wcześniej moduł oferujący “zoom optyczny” 3x oraz moduł Slim Dual Camera mają być do dyspozycji producentów smartfonów już od połowy 2016 roku, natomiast “sokole oko” będzie oferowane producentom dopiero w 2017 roku. Wygląda więc na to, że coraz intensywniejsza moda na podwójne aparaty wbudowane w smartfony dopiero zaczyna się rozkręcać, a najciekawsze… nadal przed nami.