SD 5.0 – nowa specyfikacja popularnych kart pamięci

Dzięki nowej specyfikacji SD 5.0 możliwe będzie wyróżnienie kart pamięci oferujących najwyższe transfery danych, określane także jako Video Speed Class. Jak sama nazwa wskazuje, będą one gwarantowały bezproblemowe nagrywanie materiałów wideo w wysokich rozdzielczościach (nie tylko 4K, ale nawet 8K!), a także w 3D i w formacie 360 stopni.
SD 5.0 – nowa specyfikacja popularnych kart pamięci

Nowe oznaczenie Video Speed Class będzie można znaleźć nie tylko na kartach pamięci typu SDHC i SDXC (UHS-I i UHS-II), ale także na obsługujących je kamerach i aparatach cyfrowych. Najniższy standard, jaki obejmuje nowa specyfikacja, to V6 (transfer 6 MB/s), a najwyższy – V90 (90 MB/s). Jak widać, klucz jest bardzo prosty – liczba po literze V to właśnie gwarantowana minimalna prędkość zapisu danych.

Jak twierdzą twórcy nowej specyfikacji, karty V60 i V90 poradzą sobie nawet z nagrywaniem materiału wideo w rozdzielczości 8K, natomiast do 4K powinny wystarczyć nawet karty V6 (choć oczywiście im szybciej, tym lepiej).

Cóż, może to i dobrze, że SD Association podjęło nową próbę uporządkowania masy różnorodnych oznaczeń, które możemy obecnie znaleźć na kartach pamięci, ale… nie wiadomo do końca, czy nie powstanie z tego powodu jeszcze większy bałagan. Spójrzcie na tabelkę, przygotowaną przez tę organizację:

Wynika z niej jasno, że jeśli chodzi o oznaczenie U1 (oczywiście z jedynką w środku), to tego typu nośniki nadadzą się od biedy do nagrywania materiału wideo w 4K, ale do 8K to już absolutnie nie warto z nimi podchodzić, bo ogrom wymaganego transferu zabije nas śmiechem. OK, niby wszystko jasne, tylko że na obecnie dostępnych kartach pamięci oznaczenie U1 (a nie U3!) występuje w sąsiedztwie znacznie wyższych transferów danych. Na przykład:

Jakoś nie chce nam się wierzyć, żeby karty pamięci Toshiby z serii Exceria Pro nie gwarantowały minimalnego transferu przy zapisie rzędu 10 MB/s. A zatem – uporządkowanie czy jeszcze większy bałagan?