Samsung pracuje nad mega fotograficznym smarfonem

Najnowsze topowe smartfony Samsunga – Galaxy S7 i S7 Edge – zdobywają najwyższe oceny pod względem jakości zdjęć, ale… tylko w porównaniu do innych urządzeń z tej kategorii. Najnowsze pogłoski mówią jednak o tym, że koreański producent stara się aktualnie opracować nową matrycę i nowy obiektyw, które – zastosowane w smartfonie – uczynią z niego godnego rywala prawdziwych aparatów cyfrowych.
Samsung pracuje nad mega fotograficznym smarfonem

Warto przy tym zaznaczyć, że sam pomysł nie jest wcale taki nowy. W ostatnich kilku latach mieliśmy już na rynku kilka konstrukcji telefonów wyposażonych w ogromne (jak na tę kategorię sprzętu, ale także jak na aparaty kompaktowe) matryce i równie duże ambicje fotograficzne. Trzy najwybitniejsze przykłady to:

  • Panasonic Lumix CM1: matryca typu 1″ (13,2×8,8 mm)
  • Nokia PureView 808: matryca typu 1/1,2″ (10,67×8 mm)
  • Nokia Lumia 1020: matryca typu 2/3″ (8,8×6,6 mm)

Wygląda na to, że teraz do tego dość elitarnego klubu chce również dołączyć firma Samsung, opracowując nową matrycę CMOS typu 1/1,7″ (7,6×5,7 mm), a więc nieco mniejszą od trzech wymienionych powyżej. Przy zachowaniu proporcji, ale w powiększeniu przedstawiałoby się to następująco:

Granat: Panasonic CM1, Niebieski: Nokia 808, Zielony: Nokia 1020, Żółty: Samsung???

Granat: Panasonic CM1, Niebieski: Nokia 808, Zielony: Nokia 1020, Żółty: Samsung???

Ale matryca to jeszcze nie wszystko. Jeszcze ciekawsza wydaje się informacja, że w połączeniu z nią Samsung pracuje także nad nowym obiektywem o bardzo dużym otworze przysłony f/1,4. Jeśli pogłoski okażą się prawdziwe, a Samsung połączy swoją nową matrycę z obiektywem o takiej “jasności”, możemy spodziewać się naprawdę wysokiej jakości zdjęć i filmów, o plastyce charakterystycznej raczej dla prawdziwych aparatów cyfrowych, a nie smartfonów.