Android Wear 2.0: rewolucja we wprowadzaniu tekstu

Android Wear 2.0: rewolucja we wprowadzaniu tekstu

To największa aktualizacja w systemie Android Wear, jaka miała miejsce do tej pory. Zdecydowanie zasługuje więc na określenie Android 2.0. Z perspektywy czasu może to wyglądać tak, że o ile zegarki z Android Wear (1.0) były raczej urządzeniami do komunikacji jednostronnej (odbieranie powiadomień, odczytywanie, oglądanie, sprawdzanie), o tyle Android Wear 2.0 zmieni to w komunikację dwustronną. Google znalazło sposób na to, by wprowadzać tekst na niedużych ekranach zegarków w sposób tak wygodny i intuicyjny, jak to tylko jest możliwe. A nawet kilka sposobów.

Użytkownicy będą bowiem mogli korzystać albo z niedużej klawiatury, albo też wprowadzać poszczególne litery czy słowa ręcznie, pisząc po prostu palcem po ekranie. Co ważne, system będzie też otwarty na klawiatury opracowywane przez niezależnych twórców, a zatem możliwe jest pojawienie się jeszcze ciekawszych i wygodniejszych rozwiązań. Pisanie maila czy komunikatu na zegarku? Zaczyna to brzmieć nieco bardziej sensownie, niż kiedyś.

Choć z drugiej strony być może nie będziemy musieli nic pisać. Google wprowadziło bowiem również w Android Wear funkcję inteligentnych odpowiedzi (w języku angielskim) na otrzymane wiadomości – jest spore prawdopodobieństwo tego, że wystarczy po prostu wybrać jedną z nich.

Zegarki z Android Wear 2.0 mają się też jeszcze lepiej sprawdzać w zastosowaniach aktywnościowych – lepiej rozpoznawać rodzaj uprawianego sportu (bieg, chodzenie, jazda na rowerze) i porównywać też zbierane informacje z innymi urządzeniami wykorzystującymi Google Fit API. Ogólnie zresztą widać wyraźny trend do uniezależnienia zegarka od łączności ze smartfonem, w kierunku niezależnej komunikacji (w ramach poszczególnych aplikacji) z różnymi urządzeniami i siecią internetową, poprzez Bluetooth, Wi-Fi i – w coraz większej liczbie przypadków – LTE.

Oczywiście nie zabrakło też dopieszczenia samego interfejsu zegarków. Poprawione zostały tarcze, które wyświetlać będą więcej informacji (w tym z aplikacji niezależnych producentów), a całość wygląda po prostu lepiej (i ciemniej), zgodnie ze stylem Material Design. Warto także zwrócić uwagę na nowy wygląd interfejsu wyboru aplikacji.