Canon EF-M 28 mm STM Macro: obiektyw z wbudowaną lampą! [AKTUALIZACJA]

Oświetlenie LED-owe wykorzystywane jest (także w fotografii) już od lat, ale dopiero teraz ktoś wpadł na ten pomysł. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to pomysł absolutnie fantastyczny.

To na razie jeszcze nie jest oficjalna informacja producenta, ale o nowym obiektywie firmy Canon, którego premiery spodziewamy się lada chwila, wiadomo już niemal wszystko. Trudno, żeby było inaczej, skoro dostępne są jego dobrej jakości zdjęcia, a na nich – parametry optycznego tego obiektywu, przeznaczonego dla bezlusterkowców z rodziny Canon EOS M.

A zatem wiemy, że Canon EF-M 28 mm STM Macro będzie dysponował hybrydową stabilizacją optyczną (IS) i maksymalnym otworem przysłony f/3,5. Minimalna odległość ustawiania ostrości to 9,3 cm, co przełoży się na powiększenie 1:2 (takie „prawie” makro). Do tego jeszcze cichy silnik krokowy autofokusu (STM) i nieduża waga – prawdopodobnie będzie to najlżejszy obiektyw makro na świecie.

Ale i to nie jest najciekawsze. Bo najważniejszą nowością w tym obiektywie będzie fakt, że wyposażono go we wbudowane oświetlenie LED, otaczające przednią soczewkę obiektywu! W przypadku makrofotografii to właśnie umiejscowienie źródła światła ma kluczowe znaczenie, nawet większe, niż jego moc. Światło oczywiście da się włączać/wyłączać wedle życzenia użytkownika – na korpusie można zauważyć odpowiedni przycisk.

[AKTUALIZACJA 1]

Dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł? Otóż wpadł. Znamy przynajmniej jeden taki przypadek: obiektyw makro Nanoha x5 dla bezlusterkowców z systemu Mikro Cztery Trzecie. Dość ekstremalny obiektyw, oferujący powiększenie 5:1.

Szczegóły tutaj.

[AKTUALIZACJA 2]

Canon ogłosił już oficjalnie wprowadzenie do oferty tego obiektywu. Wiadomo już, że kosztować ma

ok. 300 dolarów

– resztę parametrów podaliśmy już wcześniej. Na deser krótki filmik:

0
Źródło: Petapixel, Canonwatch, Digicame-info
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.