EVGA: nowe karty graficzne z układem GeForce GTX 1080

EVGA: nowe karty graficzne z układem GeForce GTX 1080

Jak chwiali się EVGA, jej karty graficzne z rodziny GeForce GTX 1080 wyróżniają co najmniej dwie rzeczy: świetny system chłodzenia ACX 3.0 i dopracowany system podkręcania wydajności karty PrecisionX OC. Ale po kolei. Oczywiście ich najważniejszą, wspólną cechą jest wykorzystywanie procesora Pascal, opracowane niedawno przez firmę NVIDIA i pozostającego jak do tej pory (choć czekamy już, co pokaże AMD…) najwydajniejszym układem graficznym, jaki można kupić. Bardzo wysoka wydajność, wsparcie wirtualnej rzeczywistości – to są karty graficzne, które dadzą sobie radę z najbardziej wymagającymi zadaniami, jakie stawiają przed nimi współczesne gry i programy.

EVGA pokazała pięć modeli kart, ale tak naprawdę różnią się one od siebie głównie nazwą na pudełku i mniej istotnymi, choć mimo wszystko ważnymi szczegółami, takimi jak podwójny układ BIOS-u czy trochę inaczej skonstruowany układ chłodzenia. Oczywiście różni się także delikatnie taktowanie układu grafiki w każdej z kart, ale nie są to jakieś ogromne różnice (nie znamy przy tym jeszcze danych dotyczących trzech modeli) Generalnie jednak można równie dobrze mówić o jednej karcie graficznej, występującej w trzech, niewiele różniących się od siebie odmianach:

 • EVGA GeForce GTX 1080 CLASSIFIED GAMING ACX 3.0
 • EVGA GeForce GTX 1080 FTW GAMING ACX 3.0
 • EVGA GeForce GTX 1080 SC GAMING ACX 3.0
 • EVGA GeForce GTX 1080 ACX 3.0
 • EVGA GeForce GTX 1080 FOUNDERS EDITION

System chłodzenia ACX 3.0

Składa się z rurek cieplnych i wielu elementów stykowych wykonanych z miedzi, aby jak najskuteczniej odprowadzać ciepło z grzejących się elementów karty. Równocześnie EVGA chwali się zastosowanie zoptymalizowanego kształtu łopatek wentylatorów chłodzących kartę, a więc… taką samą “unikalną” funkcją, jaką chwali się chociażby Asus. Do tego jeszcze podwójne łożyskowanie i niskie zużycie energii przez napęd wentylatorów. Wybrane modele kart są przy tym wyposażone w nawet 10-centymetrowe wentylatory, a także oświetlenie RGB LED. To ostatnie, wbrew pozorom, służy nie tylko dokładnie do niczego, ale pomaga kontrolować inny system karty graficznej, przeznaczony do jej podkręcania:

PrecisionX OC

Jak twierdzi EVGA, najnowsza wersja systemu podkręcania została zoptymalizowana pod procesory NVIDIA Pascal i pozwala wycisnąć z nich jeszcze więcej. Do tego bardzo precyzyjna i wygodna obsługa poprzez narzędzie EVGA OC Scanner, z funkcjami automatycznego overclockingu.

Specyfikacja techniczna

EVGA GeForce GTX 1080
(podstawowy model)

 • PCI Express 3.0
 • OpenGL 4.5
 • Pamięć GDDR5X 8GB
 • 256-bitowy interfejs pamięci
 • Dual link DVI-D
  HDMI 2.0b
  Display Port 1.4
 • Taktowanie bazowe zegara 1607 MHz
  Taktowanie zegara 1733 MHz w trybie boost

Nie znamy jeszcze cen ani daty dostępności kart, ale prawdopodobnie wejdą one na rynek już w czerwcu.