Google I/O 2016: Uruchomisz aplikacje bez instalacji

Surfując po Internecie opieramy się na linkach - klik! i już przechodzimy na wybraną stronę. By skorzystać z aplikacji musimy najpierw wejść do sklepu, następnie wyszukać ją i zainstalować. Google wpadł jednak na pomysł jak zrobić to lepiej!

Developerzy otrzymają specjalne narzędzie umożliwiające podział aplikacji na części. Np. osobno wyodrębnią stronę startową aplikacji, osobno jakąś kategorię, czy metodę płatności. Użytkownik z kolei otrzymując link do aplikacji nie przeniesie się mjak teraz do Google Play, ale uruchomi aplikację bez konieczności instalacji!

W praktyce pobierze tylko moduł odpowiedzialny za odpalenie fragmentu programu czy gry, co zająć ma ułamki sekund. Podczas gdy my będziemy poruszać się po aplikacji, Android dociągnie w tle tylko te dane, które będą mu niezbędne do prawidłowego odpalenia kolejnej części oprogramowania. Innymi słowy będziemy mogli uruchomić aplikację sklepu, wybrać towar i za niego zapłacić, bez potrzeby instalacji. Łatwo, szybko i wygodnie. Oczywiście jeśli zapragniemy zatrzymać aplikację na dłużej na smartfonie, także będziemy to mogli zrobić używając jednego przycisku.

Co więcej Instant Apps – bo tak nazwano ów sprytną funkcję – zadziała nie tylko na Androidzie N, ale także na urządzeniach wyposażonych w starsze wersje systemu (od Jelly Bean w górę). Oczywiście od sukcesu tego pomysłu zależy zaangażowanie samych developerów, którzy będą musieli nieco przerobić swoje aplikacje.

0
Źródło: Google I/O
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.