NFC w praktyce – 10 powodów, by zacząć używać

W porównaniu z Bluetooth i WLAN, NFC jest nie tylko wolniejszy, ale ma także mniejszy zasięg. Gdy płacimy przez NFC, smartfon i kasa mogą być od siebie oddalone maksymalnie o cztery centymetry. Liczba urządzeń z wbudowanym chipem NFC rośnie, ale nie wszystkie usługi współpracują z każdym chipem. Zawsze warto najpierw sprawdzić kompatybilność urządzenia. Niezależnie jednak od ograniczeń tego rozwiązania, jest ono nad wyraz przydatne.
NFC
NFC

1) Płatności zbliżeniowe

płatność zbliżeniowa

Najpopularniejszym przykładem zastosowania NFC są szybkie płatności, czy to telefonem, czy kartą kredytową. Przełom jest zapowiadany ustawicznie już od wielu lat, ale w Polsce – gdzie świetnie się mają płatności zbliżeniowe – płatności telefonem nie są jeszcze zbyt powszechne. Analitycy przewidują jednak wzrost ich popularności. Powód: jest coraz więcej serwisów płatniczych stawiających na NFC, np. PayPass i PayWave, za którymi stoją giganci rynku kart kredytowych, czyli Master-Card i Visa. Również telekomy oferują oparte na NFC systemy płatności myWallet (T-Mobile) i NFC Pass (Orange); do tego dochodzi mpass, promowany przez operatorów GSM. Podczas płacenia należy przytrzymać telefon NFC lub kartę kredytową przy terminalu kasowym. Kwoty do 25 euro można wpłacać bezpośrednio, wyższe sumy wymagają wprowadzenia PIN-u.

2) Bezpośrednia transmisja danych

przesyłanie danych z telefonu do telefonu za pomocą NFC

Kontakty, notatki, filmy – przez NFC można bezpośrednio wymieniać dane pomiędzy urządzeniami. Przytrzymując przy sobie tylne ścianki dwóch androidowych urządzeń, zdołamy przesłać dane via Android Beam. Ze względu na powolną transmisję przez NFC przepływają np. tylko kontakty. Resztę transmituje Bluetooth, a NFC jedynie łączy urządzenia.

3) Ładowanie kart płatniczych

karta płatnicza

Ciekawą funkcją jest ładowanie kart płatniczych za pomocą chipa NFC w telefonie. Przy użyciu kart płatniczych z girogo w 10 000 miejsc w Niemczech można bezkontaktowo uiszczać należności do 20 euro. Konto w girogo doładowuje się w bankomacie, w terminalu do ładowania albo przez aplikację do telefonów komórkowych. Telefon musi być wtedy wyposażony w chip NFC.

4) Wyświetlanie informacji

obraz z museum of london

NFC doskonale nadaje się do wymiany prostych informacji. Przykład płynie z Museum of London: zamiast zawieszać przy każdym eksponacie jednostronicowe objaśnienie, które nie wygląda pięknie i przyciąga duże tłumy zwiedzających, wystarczy obok umieścić tag NFC, a ten prześle informacje na każdy znajdujący się w pobliżu telefon z NFC.

5) Proste parowanie urządzeń z użyciem NFC

parowanie urządzeń

Ta funkcja NFC w praktyce daje najwięcej: nieważne, czy chodzi o słuchawki, wieżę stereo albo cyfrowy aparat – przez NFC można bardzo łatwo parować urządzenia ze smartfonem. Kto raz konfigurował połączenie Bluetooth albo Wi-Fi, ten wie, że można sobie wówczas oszczędzić przeciągania kabelków, ale trzeba wprowadzać dane połączenia bądź w przypadku urządzeń bez własnego wyświetlacza – trzymać wciśnięte przyciski funkcyjne. Zwłaszcza w Bluetooth podczas parowania sporo rzeczy może pójść źle, na przykład kiedy jedno urządzenie nie jest widoczne dla drugiego. NFC pokazuje, jak powinno wyglądać idealne połączenie przez Bluetooth. Jeśli dwa urządzenia, np. słuchawki i wieża stereo, mają wbudowany chip NFC, to wystarczy włączyć oba sprzęty i słuchawkami dotknąć na chwilę wieży. Przez NFC dwa urządzenia łączą się ze sobą dzięki bezpośredniemu zbliżeniu. Trik polega na tym, że właściwe połączenie jest później nawiązywane w innej technologii, np. Bluetooth albo WLAN, bo NFC nie obsługuje szybkich transferów.

6) Smartfon z NFC zamiast kluczyka

smartfon otwierający zamek

NFC ma potencjał, który można wykorzystać w systemach Smart Home. Istnieje np. cylinder zamkowy Elock2 (nfclock.com) z wbudowanym chipem NFC. Do otwarcia drzwi potrzebna jest stosowna aplikacja i smartfon NFC. Wtedy wystarczy przytrzymać telefon w pobliżu zamka. Równie łatwe okazuje się zamknięcie drzwi. Cecha szczególna: można wysyłać znajomym i krewnym ograniczone czasowo kody dostępu.

7) Automatyczne sterowanie smartfonem dzięki NFC

tag nfc

NFC okazuje się przyjazny również dla majsterkowiczów. Potrzebny jest androidowy smartfon z chipem NFC i tagi NFC. Są to pasywne chipy NFC, najczęściej wielkości monety. Występują zazwyczaj jako naklejki albo znajdują się w breloczkach i można je łatwo zaprogramować. Przykład: tag w sypialni da się skonfigurować tak, aby automatycznie przełączał smartfon w tryb lotniczy. Akcja zostanie zainicjowana przez samo przytrzymanie smartfonu w pobliżu taga. Energia aktywnego chipa w smartfonie wystarczy do odczytania przyklejonego onego taga. A najpiękniejsze jest to, że nie są do tego potrzebne żadne rzeczywiste umiejętności programistyczne. Aplikacja taka jak bezpłatny Trigger wystarczy do uzbrojenia taga NFC w odpowiednie akcje. Całość nie jest też droga: tagi kosztują ok. 3–5 zł.

8) Używanie dowodu online

dowód osobisty

Tagi NFC znajdują się też w dokumentach tożsamości, na przykład w niemieckich dowodach osobistych wydawanych od listopada 2010. Ich istotną zaletą jest możliwość wylegitymowania się online. To warunek czynności urzędowych wykonywanych online. Można je sobie też wyobrazić jako dokument poświadczający wiek w serwisach streamingowych. Osoby, które eksperymentowały już z funkcjonalnością dowodów online (eID), musiały mieć do tego czytnik kart przy komputerze. To ma się wkrótce zmienić. Urządzenie mobilne musi mieć wbudowany chip NFC. Istnieje już kilka udanych projektów testowych. Oficjalną aplikację rządu federalnego o nazwie AusweisApp2 pokazano już na targach CeBIT 2015. Pozwala ona użytkownikom Androida oraz iOS-u na użytkowanie eID.

9) Bilety od razu

sky cash

Dużym polem do popisu dla near-field communication są bilety wstępu i bilety komunikacyjne. Deutsche Bahn pokazał ofertę Touch&Travel, która powinna służyć za wzór dla takich wdrożeń. Do przejazdu koleją podróżny potrzebuje tylko aplikacji i smartfonu z chipem NFC. Największą sensacją jest to, że nie trzeba nigdzie kupować biletu. Wystarczy przytrzymać telefon przy oznaczonym punkcie kontaktu. Tam dochodzi do ustalenia, gdzie pasażer jest, i można zaczynać podróż. Aplikacja od razu staje się ważnym biletem podróży. Po dojechaniu do celu trzeba powtórzyć zabawę: wystarczy przytrzymać telefon przy punkcie kontrolnym NFC i podróż jest zakończona. Rozliczenie następuje przez obciążenie konta bankowego.

10) Konfiguracja Wi-Fi

Rutery WLAN mogą na życzenie przekazywać przez NFC dane dostępowe. Dzięki temu oszczędzimy sobie żmudnego wpisywania długich haseł, np. kiedy zechcemy skorzystać z sieci WLAN u znajomego. W praktyce wygląda to tak, że użytkownik – aby odebrać dane dostępowe – dotyka telefonem NFC dostarczonej z ruterem karty. | CHIP