Nie pojadę na mecz – usiądę przed telewizorem

Istnieje prosty sposób na dopasowanie wielkości telewizora do rozmiaru mojego pokoju. Aby ustalić optymalną, wyrażoną w calach wielkość ekranu Full HD, należy pomnożyć odległość od kanapy do odbiornika wyrażoną w metrach przez 25. Na przykład, jeżeli telewizor ma stać w odległości 2 metrów od kanapy, jego ekran powinien mieć przekątną 50 cali.
Nie pojadę na mecz – usiądę przed telewizorem
Jak wybrać optymalną wielkość ekranu?

Samsung KS9000

Samsung KS9000

Jeżeli odległość między kanapą a telewizorem wynosi 3 metry, zalecana przekątna to 75 cali. W przypadku telewizorów Samsung SUHD i UHD

, ze względu na jeszcze doskonalszą jakość i szczegółowość obrazu, odległość między odbiornikiem a kanapą należy mnożyć przez 39. Zatem telewizor ustawiony w odległości 2 metrów od kanapy powinien mieć aż 78 cali. Jeżeli kanapa jest oddalona od telewizora o 3 metry, odbiornik UHD powinien mieć ekran o przekątnej 117 cali. Na tak wielki mnie nie stać. Raczej pozostanę przy 55 lub 65 calach.

Moją uwagę zwróciły dwa telewizory SUHD Samsunga. Z zakrzywionym ekranem KS9000 i płaski KS8000. Oba wyglądają świetnie, ale dla mnie ważna jest głownie jakość obrazu oraz aplikacje Smart TV.

KS9000 i KS8000 – co mają wspólnego
Quantum Dot – czyli kropki i kolory

Kropki kwantowe to mikroskopijne kryształy (tzw. nanokryształy), które umieszczono pomiędzy niebieskimi diodami LED podświetlenia ekranu, a warstwą nanokryształów. Są 100 000 razy cieńsze od ludzkiego oka. Absorbują one światło o określonej długości fal i konwertują je na inne. W ten sposób w zależności od wielkości kropki kwantowej powstają fale świetlne o trzech różnych długościach, pozwalając na uzyskanie bardzo nasyconych kolorów podstawowych – czerwonego, zielonego i niebieskiego. Składają się one następnie na wszystkie inne kolory, które telewizor może wyświetlić. Zastosowanie dodatkowej warstwy kropek kwantowych w konstrukcji podświetlenia panelu LCD umożliwia uzyskanie znacznie bardziej nasyconych, czystych i precyzyjnych barw.

HDR i jest jaśniej

Oba opisywane telewizory wykorzystują funkcję HDR (“High Dynamic Range”) pozwalającą na osiągnięcie wysokiej jasności – nawet do 1000 nitów. Obraz o szerokim zakresie dynamiki charakteryzuje się dużą rozpiętością pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie precyzyjnej gradacji wszystkich pośrednich barw. Wyobraźmy sobie obraz pokazujący taflę jeziora migoczącą tysiącem odbijających się świateł lub promienie słońca przebijające się między konarami drzew… Samsung SUHD sprawi, że na moment zmrużymy oczy, poddając się urokowi chwili.

Samsung KS8000

Samsung KS8000

Smart TV – filmy i sport

W obu telewizorach mamy tą samą wersję systemu Tizen i sporo polskich aplikacji. Mam Netflix, player oraz kilka innych, a więc dostęp do filmów. Mam też w pakiecie player SPORT rozgrywki takich lig jak hiszpańska La Liga, włoska Serie A TIM, francuskie Ligue 1 i Puchar Ligi, belgijska Jupiler Pro League, szkocka SPFL, angielskie FA Cup Championship i Capital One Cup. Dodatkowo możemy w nim obejrzeć eliminacje do Mistrzostw Świata FIFA 2018 w strefie CONMEBOL.

Pierwsze wrażenia ze sklepu

Jeszcze się nie zdecydowałem, ale w oba telewizory uruchamiają się w 3 sekundy, wyposażono je w nowego pilota. Mała ilość przycisków, ale jest lekki, poręczny i działa doskonale. Łatwo nim się poruszać po opcjach telewizora. Smart HUB i menu działa bardzo szybko. Dobry dźwięk i doskonałe wykonanie, super design – to pomoże przekonać rodzinę do zakupu.

Samsung KS9000

Samsung KS9000

Skłaniam się coraz bardziej ku KS9000

. Mam wrażenie, że dzięki zakrzywieniu ekranu moja uwaga skupia się wyłącznie na wyświetlanych na ekranie treściach. Mamy też większe poczucie głębi i wydaje mi się, że telewizor ma jeszcze większą przekątną ekranu, niż w rzeczywistości. Moją uwagę zwrócił też Certyfikat UHD Premium przyznawany przezorganizację UHD Alliance (UHDA) certyfikatem UHD Premium. Certyfikat potwierdza, że telewizor spełnia najwyższe standardy, obejmujące między innymi takie parametry jak rozdzielczość ekranu, technologia HDR, współczynnik maksymalnej jasności, poziomy czerni oraz gama kolorów. Występy naszej reprezentacji coraz bliżej, wiec muszę szybko podjąć decyzję! A są jeszcze przecież finały Ligi Mistrzów i Ligi Europy…