Pierwszy przeszczep głowy odbędzie się w Chinach

Pierwszy przeszczep głowy odbędzie się w Chinach

Połączenie rdzeni kręgowych, jak twierdzi Canavero, jest możliwe dzięki odpowiedniemu rodzajowi politlenku etylenu. Po operacji, w której miałoby brać udział 120 osób, na pacjenta czekałyby jeszcze 3–4 tygodnie śpiączki farmakologicznej. Wówczas rdzeń kręgowy stymulowany byłby przez wszczepione elektrody – takie działanie miałoby wspomagać tworzenie się nowych połączeń nerwowych. Ciało dawcy i głowa biorcy będą musiały być również schłodzone do temperatury ok. 12 stopni Celsjusza, żeby znacznie zmniejszyć ryzyko śmierci komórek z powodu braku tlenu.

Jak poinformował doktor Canavero, rok temu zgłosił się już pierwszy ochotnik gotowy poddać się takiej operacji. Jest nim trzydziestoletni rosyjski informatyk Valeri Spiridonov, który cierpi na chorobę Werdniga-Hoffmanna, powodującą powolny zanik mięśni w całym organizmie.

Rosjanin nie zostanie jednak pierwszym pacjentem Canavero. Operacja bowiem odbędzie się na terytorium Chin, a partnerem Canavero będzie chiński chirurg Xiaoping Ren, który w styczniu przeprowadził udany przeszczep głowy u małpy. Małpa po 20 godzinach od operacji została poddana eutanazji ze względów etycznych. Ren twierdzi, że jego pacjent nie doznał żadnych neurologicznych uszkodzeń podczas zabiegu. A przez to, że operacja odbędzie się w Chinach, pacjentem będzie Chińczyk. Dlaczego? Lekarze tłumaczą, że Spiridonov nie mógłby otrzymać “chińskiego ciała” ze względów medycznych i etycznych.

Canavero przedstawi zespół medyczny złożony z lekarzy z Rosji, Płd Korei i Chin na konferencji neurochirurgów w czerwcu Maryland, w USA. Termin operacji ustalono wstępnie na grudzień 2017 roku.

Kiedy Canavero poinformował Świat o swoich planach rok temu, zarzucono mu że nie jest prawdziwym lekarzem, a wiadomość to po mistrzowsku zawoalowana akcja mająca na celu promocję gry Metal Gear Solid.