TEST: Huawei Watch GT 2e

Huawei Watch GT2e ma metalowo-plastikową kopertę o średnicy 46 mm i grubości 10 mm.  Przy wadze 41 gramów należy do lekki zegarków i praktycznie nie czuć go na nadgarstku. W sprzedaży są wersje z kopertą w kolorze czarnym, lub tytanowo-szarym, oraz dwoma rodzajami pasków. Do naszych testów trafił czarny zegarek z czerwonym, elastomerowym paskiem. Podobnie jak w poprzednich wersjach, paski są mocowane za pomocą złącza teleskopowego i łatwo można wymienić je na inne, zarówno od kompletu jak i innych producentów. Tym razem jednak musza być to paski wymodelowane specjalnie do współpracy z tym modelem, ponieważ złącze jest zamontowane pod kątem i pasek powinien gładko łączyć się z obudową.
TEST: Huawei Watch GT 2e

Konstrukcja i wyposażenie

Najnowsze wcielenie zegarka Huawei wyposażone zostało w wydajny i energooszczędny chipset Kirin A1. na pokładzie są 4 GB pamięci ROM, oraz 32 GB pamięci masowej – dużo więcej, niż w pierwszej wersji. Będzie to miało znacznie dalej, kiedy będziemy omawiali funkcje i możliwości zegarka. Łączność zapewnia łącze Bluetooth w standardzie 5.1 obsługujące BLE, BR i EDR. Zegarek może korzystać z zestawu czujników: akcelerometru, żyroskopu, kompasu, wykorzystującego podczerwień czujnika pulsu, czujnika oświetlenia zewnętrznego oraz barometru. Pozycja jest pobierana z sieci satelitów GPS lub GLONASS.

Zegarek tradycyjnie wyświetla informacje na jasnym i kontrastowym ekranie AMOLED o przekątnej długości 1,39″ i rozdzielczości 454×454 piksele. W odróżnieniu od pierwszego modelu GT, a podobnie do GT2 ekran nie jest ograniczony wystającym rantem, tylko przykryty gładką, lekko konturowaną szybą. W obudowie zmieściła się bateria o pojemności 455 mAh, co przekłada się, zdaniem producenta, na 14 dni ciągłej pracy.

Ważną nowością jest fakt uszczelnienia obudowy, zapewniający jej wodoszczelność do ciśnienia 5 atmosfer. Oznacza to, że zegarek bez problemu wytrzyma nie tylko ochlapywanie czy polewanie, ale też zanurzanie w wodzie, dzięki czemu nie trzeba go zdejmować do kąpieli czy na basenie (wręcz, przydaje się wtedy do kontroli treningu!). Choć wszyscy zainteresowani z pewnością to wiedzą, warto przypomnieć, że wodoodporność na poziomie 5 ATM zapewnia bezpieczeństwo używania zegarka nawet w trakcie kąpieli, nie wystarcza jednak do nurkowania.

Sport

Huawei Watch GT2e jest eleganckim i wygodnym zegarkiem, który świetnie nosi się na co dzień, ale pełnię swoich możliwości pokazuje w roli zegarka sportowego. W oprogramowaniu zegarka znalazły się tryby śledzenia piętnastu rodzajów aktywności, przy których istnieje możliwość ustawienia celu (np. opartego o czas lub dystans) i przypomnień (o interwałach, odległości itp). Oprócz tego dostępna jest opcja samodzielnego dodawania własnych aktywności, których może być aż 85!

Jednak to, co czyni Huawei Watch GT2e tak atrakcyjnym dla osób próbujących poprawić swoją kondycję i mocniej zaangażować w uprawianie sportu, jest fakt, że może on zastąpić trenera. W odróżnieniu od innych opasek fitness czy zegarków sportowych, Watch GT2e nie poprzestaje na pomiarze i zapisie parametrów twojego treningu. Masz do dyspozycji wirtualnego trenera, który na żywo będzie kierował twoimi działaniami zgodnie z założonymi celami: spalaniem tłuszczu, budową kondycji czy próbą osiągnięcia jakiegoś konkretnego wyniku. Algorytmy zegarka kontrolują tętno podczas treningu, obliczają maksymalną pojemność tlenową i analizują efekty, jakie dany trening będzie miał dla twoich możliwości. Watch GT2e dopilnuje też, żebyś nie przesadził z treningami, podając po każdym z nich, ile czasu na regenerację potrzebuje twój organizm.

Jakby tego było mało, do dyspozycji jest także zestaw gotowych planów treningowych – są one pogrupowane według celów, do osiągnięcia których zostały napisane (wytrzymałość, siła, spalanie tłuszczu, wzmocnienie układu krwionośnego) oraz poziomu zaawansowania, dzięki czemu każdy może dobrać taki, który najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom.

Ćwiczenie pod kierunkiem wirtualnego trenera, z pełną świadomością tego, jak wyglądają postępy i nad czym jeszcze trzeba pracować jest dużo bardziej satysfakcjonujące!

Zdrowie

Kolejnym obszarem możliwości, który sprawdziliśmy w Huawei Watch GT2e jest zestaw funkcji związanych ze zdrowiem – i to nie tylko tym fizycznym. Funkcje śledzenia i oceny jakości snu są znane i spotykane w wielu urządzeniach, dostępne są też w zegarku Huawei. Ich zadaniem jest pomoc w osiągnięciu odpowiednio długiego, dającego odpoczynek snu i w tym celu wykorzystują czujniki zegarka do analizowania jakości spania. W naszych testach funkcja ta działała bardzo dobrze, jednak dyskomfort powodowany spaniem z zegarkiem sprawił, że nie używalibyśmy jej na stałe.

Inżynierowie Huawei pokazali co potrafią wykorzystując wbudowany w zegarek czujnik pulsu do monitorowania współczynnika SP02, czyli saturacji krwi. Mierzy on stosunek utlenowanych (przenoszących tlen) czerwonych krwinek do ich całkowitej liczby, pokazując jak skutecznie nasza krew przenosi tlen, zapewniając odpowiednie działanie organizmu. Zegarek Huawei Watch GT2e podaje nie tylko wynik pomiaru, ale pomaga go też zinterpretować, dzięki czemu łatwiej podjąć decyzję na przykład o wizycie u lekarza.

Bardzo ciekawą funkcją, mogącą bardzo pomóc w kształtowaniu zdrowego życia jest pomiar poziomu stresu. Zegarek mierzy puls, którego wartość (sprawdzana tylko w spoczynku, żeby ćwiczenia fizyczne nie zakłóciły wyniku) jest kalibrowana poprzez odpowiedzi na pytania w specjalnej ankiecie. To daje algorytmom zegarka punkt odniesienia, pozwalający określić z jakim poziomem natężenia stresu ma do czynienia nasz organizm.

Używanie podczas testów Huawei Watch GT2e w roli asystenta zdrowego trybu życia – czyli uruchomienie i śledzenie funkcji kontroli snu, monitoringu SP02 oraz poziomu stresu – było bardzo ciekawym doświadczeniem, dającym znacznie większą kontrolę na swoim zachowaniem i zdrowiem.

Inne funkcje

Zapalonym turystom z pewnością przydadzą się funkcje outdoorowe: kompas, barometr i wysokościomierz. Elektromagnetyczny kompas pozwala utrzymać właściwy kierunek podczas wędrówki – działa precyzyjnie i bez problemów, choć zwiększa zużycie energii, lepiej więc traktować go jako opcję zapasową. Czujnik pomiaru ciśnienia atmosferycznego dostarcza danych zarówno do aplikacji barometr jak i wysokościomierza. Śledząc zmiany ciśnienia można uniknąć złapania na szlaku przez burzę czy załamanie pogody, co może czasem skończyć się tragicznie. Watch GT2e wyświetla nie tylko bieżące ciśnienie, ale także trend i wykres zmian w ostatnim czasie, co daje dobrą orientację w sytuacji pogodowej.

Wysokościomierz także pracuje sprawnie, jednak ze względu na specyfikę swojego działania (wysokość jest obliczana na podstawie ciśnienia atmosferycznego, które jak wiadomo jest zmienne w czasie) wymaga kalibracji. W zegarku Huawei dostępna jest tylko kalibracja ręczna, podczas której trzeba samodzielnie wpisać właściwą wysokość, nie ma natomiast trybu automatycznego wykorzystującego GPS.

Podczas wędrówek po szlaku przydaje się tryb “Wspinaczka” lub “Wędrówka piesza”, w ramach których mierzony jest czas, przebyta odległość i przewyższenie oraz rejestrowane parametry tętna. Po zakończeniu “treningu” można w aplikacji Zdrowie na telefonie obejrzeć całą przebytą trasę na mapie. Brakuje natomiast możliwości nawigacji bezpośrednio w zegarku – nie da się ani śledzić trasy, ani odczytać bieżących koordynatów pozycji. Może w następnej wersji?

Jednym z najpoważniejszych zastrzeżeń wobec pierwszej wersji Huawei Watch GT był całkowity brak opcji związanych z muzyką. Watch GT2 zmienił ten stan, a Watch GT2e oferuje już bogaty zestaw funkcji muzycznych. Można za pomocą zegarka sterować odtwarzaniem muzyki na telefonie, albo – co szczególnie ciekawe – wgrać do pamięci zegarka pliki i słuchać ich przez sparowane z urządzeniem słuchawki Bluetooth. Wykorzystanie zegarka nie tylko do kontroli treningu, ale także do odtwarzania plików audio sprawia, że idąc pobiegać nie trzeba już zabierać ze sobą telefonu, co jest bardzo wygodne. Z rozmysłem napisałem pliki audio, zamiast pliki muzyczne, ponieważ jedną z fajniejszych rzeczy podczas długich treningów jest słuchanie audiobooków. Pod tym względem Watch GT2e sprawdza się świetnie!

UWAGA, doskonała cena Huawei Watch GT2e!

Zegarek Huawei Watch GT2e jest w dniach 13.05 – 15.05 dostępny w specjalnej promocji w autoryzowanym przez Huawei sklepie MC Global Store na platformie Aliexpress. Oto szczegóły promocji:

Czas promocji: 13 maja 2020, 9:00 do 15 maja 2020, 9:00

Cena zegarków dostarczanych z Chin: Cena standardowa: 199$ -> Cena promocyjna: 129,99$ + dodatkowy kupon o wartości 2$ (dostępny przy zakupie powyżej 59$) = cena finalna 127,99$ >> (-36% od ceny bazowej)

Cena zegarków dostarczanych z Hiszpanii: Cena standardowa: 199$ -> Cena promocyjna: 149,49$ + kod promocyjny -10$ GT2E10PLS dodatkowy kupon o wartości 2$ (dostępny przy zakupie powyżej 59$) = cena finalna 137,99$ >> (-31% od ceny bazowej)

Dodatkowe korzyści dla kupujących

Jeśli kupisz zegarek Huawei Watch GT2e w MC Global Store podczas trwającej między 13-15.05 promocji, masz szansę wygrać dodatkowo bardzo atrakcyjne nagrody! Jakie?

  • 5 kupujących otrzyma smartfon Huawei P40 Lite
  • 50 kupujących otrzyma zamawiany zegarek za darmo
  • 300 kupujących otrzyma darmowy, dodatkowy pasek do zegarka
  • Wszyscy kupujący Watch GT2e w dniach 13-14 maja otrzymają folię ochronną na zegarek
  • Każdy, kto w tych dniach zrobi zakupy w MC Global Store za więcej niż 500 dolarów otrzyma opaskę Huawei Band 4

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na stronie produktowej Aliexpress oraz kanałach social media sklepu po zakończeniu akcji.