Google blokuje dodatek, który zaznaczał żydowskie pochodzenie

Ta historia jest nieco surrealistyczna, ale niestety prawdziwa. Ktoś (bo nikt osobiście nadal nie chce przyznać się do bycia autorem) stworzył dodatek do przeglądarki Google Chrome, który wyszukiwał w tekście na stronach internetowych nazwiska znanych osób żydowskiego pochodzenia i "podkreślał" je w bardzo negatywnie wymowny sposób.
Gwiazda Dawida, którą musieli nosić Żydzi w hitlerowskich Niemczech. źródło: Wikipedia
Gwiazda Dawida, którą musieli nosić Żydzi w hitlerowskich Niemczech. źródło: Wikipedia

To „cudowne” narzędzie nazywało się Coincidence Detector, czyli „wykrywacz prawdopodobieństwa” i do sklepu z rozszerzeniami do Google Chrome został dodany przez studio deweloperskie o nazwie altrightmedia, a spopularyzowany przez ultraprawicowy portal „the Right Stuff”.

Rozszerzenie, po znalezieniu imienia i nazwiska osoby zweryfikowanej przez autorów narzędzia (tu na serio powstrzymujemy się od jakiegoś kąśliwego komentarza na ich temat) jako pochodzenia żydowskiego, zaznaczało tekst dodając trzy nawiasy z przodu i trzy nawiasy z tyłu imienia i nazwiska: (((właśnie tak))). Wiecie, ktoś pomyślał, że dobrym pomysłem będzie znakować Żydów cyfrową Gwiazdą Dawida…

Cooper Fleishman, który pisze dla portalu Mic odkrył to rozszerzenie i nagłośnił całą sprawę. Po tym jak ktoś w Google dowiedział się o istnieniu takiego narzędzia, firma zareagowała błyskawicznie usuwając rozszerzenie. Zanim to jednak nastąpiło z narzędzia korzystało 2,500 użytkowników, a baza danych z nazwiskami zawierała 8,768 wpisów.

Teraz, gdy o całej sprawie zaczyna być coraz głośniej w Sieci, w akcie protestu, wielu Żydów postanowiło ozdobić swoje internetowe nicki sześcioma nawiasami.

Źródło: Engadget
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.