Nikon D5: aktualizacja wprowadza duże zmiany

Nowe oprogramowanie oferuje znaczącą zmianę możliwości fotograficznych aparatu, wprowadzając 4 kluczowe poprawki. Oferuje wydłużenie czasu nagrywania wideo, również w 4K UHD, dodając 3 użyteczne funkcje, jak redukcję migotania przy fotografowaniu. Poza opisanymi zmianami, za pomocą aktualizacji wprowadzono jeszcze kilka dodatkowych poprawek.
Nikon D5: aktualizacja wprowadza duże zmiany

Filmowanie

Użyteczność rejestrowania wideo za pomocą Nikona D5 została zwiększona poprzez wydłużenie czasu pojedynczego ujęcia do 29 minut i 59 sekund, bez względu na wielkość kadru, klatkaż czy jakość filmowania, która obejmuje 4K UHD (3840 × 2160). Do tej pory przy tej samej jakości możliwe było nagrywanie ujęć o maksymalnej długości 3 minut. Wideo jest rejestrowane w maksymalnie 8 plikach, po 4 GB każdy.

D5 oferuje teraz również elektroniczną redukcję drgań (VR) podczas nagrywania wideo zarówno po wybraniu kadru opartego o format FX jak i DX

(jedynie przy filmowaniu w HD lub full-HD

). Redukuje ona efekt drgań obrazu w pionie, poziomie, jak również drgania koliste (z punktem centralnym w osi obiektywu). Zastosowane udogodnienie jest wygodną funkcją do filmowania bez urządzeń stabilizujących jak statyw, lub w sytuacjach, gdy czas albo miejsce ograniczają lub uniemożliwiają ich użycie. Najlepsze efekty daje ona przy filmowaniu za pomocą obiektywów NIKKOR wyposażonych w optyczną redukcję drgań VR.

Fotografowanie

W celu zminimalizowania różnic w ekspozycji kolejnych klatek, Nikon D5 został wyposażony w funkcję redukcji migotania, której można użyć również podczas fotografowania. Po jej uruchomieniu aparat wykrywa maksymalny poziom jasności i automatycznie minimalnie zmienia moment wyzwolenia migawki, aby uzyskać stabilną ekspozycję i właściwą reprodukcję kolorów.

AF z dynamicznym wyborem pola (Dynamic-area AF) pozwala uzyskać ostrość na obiekcie nawet wtedy, gdy na moment znajdzie się on poza wybranym polem ostrości, dzięki użyciu informacji z otaczających pól ostrości. W uzupełnieniu do istniejących opcji wyboru pól AF w liczbie 25, 72 oraz 153, Nikon D5 oferuje teraz także wybór 9 pól do dynamicznego wyboru pola AF, idealnego do śledzenia małych lub poruszających się obiektów.

Nowa aktualizacja oprogramowania wewnętrznego jest dostępna od 23 czerwca 2016. Można ją pobrać bezpłatnie ze strony http://downloadcenter.nikonimglib.com/en/products/320/D5.html