Nowa, stabilna wersja przeglądarki Vivaldi już dostępna

Co nowego w tej wersji? Bardzo dużo. Najciekawszą nowością są edytowalne gesty myszy, czyli MYOMG (skrót od Make Your Own Mouse Gestures). To bardzo proste. Wystarczy narysować ścieżkę, której chcemy używać jako gestu i gotowe – właśnie stworzyliśmy nowy gest myszy.

Ale to nie koniec. Oto reszta rzeczy, które pojawiły się w wersji 1.2:

Usprawnienia kart

Nowe ustawienie „Strona karty” pozwala wybrać dowolną stronę internetową jako startową dla nowej karty. Pojawiła się też opcja zamknięcia wielu wybranych kart za pomocą skrótu klawiaturowego. Ponadto wybór karty modyfikuje menu kontekstowe w inteligentny sposób, dzięki czemu można zastosować dowolne polecenie do całej grupy kart.

Ułatwienia dostępu

Vivaldi wierzy w sieć otwartą i dostępną dla wszystkich. W wersji 1.2 można ustawić oddzielny poziom powiększenia dla każdej karty, co pozwala na wygodniejsze przeglądanie stron. Sam zakres powiększania stron został też zwiększosny. Strony można teraz powiększać do 500% ich oryginalnego rozmiaru lub zmniejszać do 20%.

Więcej skrótów – wszędzie

Pojawiło się trochę nowych skrótów klawiaturowych (z których wszystkie, rzecz jasna, można spersonalizować). Pojawiły się one również w pasku adresu. Alt+Enter otwiera aktualnie edytowany adres URL w nowej karcie, zaś Alt+Shift+Enter – w tle.

Ulepszony wygląd

W wersji 1.2 pojawiło się też kilka wizualnych ulepszeń, w tym nowy przycisk dodawania zakładek, zaktualizowane ikony drzew czy też nową domyślną ikonę ulubionych.

Naszą misją jest stworzenie przeglądarki o największych możliwościach personalizacji, ponieważ przeglądarka, która dostosuje się do Ciebie, będzie dla Ciebie najlepsza — mówi Jon von Tetzchner, prezes Vivaldi Technologies.

W dawaniu opcji nie chodzi o dodawanie niepotrzebnych rzeczy, ale o oddanie wyboru i kontroli w ręce użytkownika. To dlatego możesz tworzyć własne gesty myszy, edytować skróty i – ogólnie rzecz biorąc – zbudować własną przeglądarkę, w której pracujesz tak, jak lubisz

.

Pełny dziennik zmian dostępny jest pod adresem: https://update.vivaldi.com/update/1.0/relnotes/1.1.453.47.html