Oceaniczna pułapka na śmieci

Śmieci unoszące się na powierzchni i w wodach mórz i oceanów to już dziś ogromny problem, z którym ludzkość nie potrafi sobie poradzić. Jedną z nowych prób stworzenia skutecznej "oceanicznej oczyszczalni" jest Ocean Cleanup, którego prototyp został właśnie uruchomiony.

Prototyp Ocean Cleanup ma 100 metrów długości, a jego zadaniem będzie wychwytywanie śmieci płynących po powierzchni (i tuż pod nią) Morza Północnego. Tak naprawdę jednak chodzi o coś innego – sprawdzenie, czy ta pływająca oczyszczalnia będzie w stanie przetrwać i funkcjonować w trudnych warunkach panujących nieraz na tamtych wodach.

Jeśli plan się powiedzie, docelowo planowane jest utworzenie podobnej bariery o długości niemal 100 kilometrów. Będzie ona umieszczona na Pacyfiku, a jej zadaniem ma być zmniejszenie rozmiarów zjawiska o nazwie Wielkiej Pacyficznej Ścieżki Śmieciowej – nawet o połowę w ciągu najbliższych 10 lat.

Zaletą pływającej bariery o grubości zaledwie 2 metrów jest to, że – w przeciwieństwie do stosowanych obecnie sieci – nie powinna ona wpływać na środowisko naturalne i stanowić zagrożenia dla zwierząt pływających w oceanie. Przynajmniej w założeniu, bo z tą opinią już dziś nie zgadza się Jeffrey Drazen z Uniwersytetu na Hawajach. Jego zdaniem tak potężna pływająca bariera może wpłynąć na przemieszczanie się zwierząt w tym regionie. Poza tym, jak zauważa, zanieczyszczenia na powierzchni to – nomen 0men – kropla w morzu śmieci i zanieczyszczeń, które trafiają do oceanów. Rozwiązanie powinno być zatem bardziej kompleksowe, począwszy od szerszego stosowania materiałów biodegradowalnych i skutecznego recyklingu śmieci.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.