Olli: pierwszy autonomiczny busik, z którym porozmawiasz w trakcie jazdy

Zawieź mnie do najbliższego kina Olli — tak wkrótce może wyglądać komunikacja pasażera z autonomicznym pojazdem. Ba, wygląda tak już teraz, o ile mówimy tu o podróżowaniu na pokładzie minibusa Ollie, zaprojektowanego i zbudowanego przez firmę Local Motors, która w planach ma kilka oryginalnych pomysłów, takich jak sprzedaż aut drukowanych na drukarce 3D.
Olli: pierwszy autonomiczny busik, z którym porozmawiasz w trakcie jazdy

Local Motors nawiązało też współpracę z firmą IBM, dzięki czemu mózgiem ich autonomicznego pojazdu został IBM Watson – jedna z najbardziej znanych SI, która pozwala na komunikację pomiędzy pasażerami a pojazdem w formie naturalnych konwersacji.

Testy pojazdu przeprowadzane w Waszyngtonie potrwają jeszcze kilka miesięcy. Po tym czasie pojazdy te pojawią się również w Miami, Las Vegas i w kilku europejskich miastach: m.in Berlinie i Kopenhadze.

Jeśli pomysł się przyjmie, w przyszłości będziemy mogli zamówić sobie przejażdżkę pojazdem Local Motors za pośrednictwem aplikacji na smartfonie (zupełnie tak, jak teraz zamawiamy Ubera). Jeśli rozwiązanie zdobędzie odpowiednio dużą popularność Local Motors planuje globalną ekspansję i wybudowanie tysięcy mikro-fabryk, w których producent będzie mógł przy pomocy drukarek 3D tworzyć takie pojazdy, przystosowane do lokalnego rynku.