Olli: pierwszy autonomiczny busik, z którym porozmawiasz w trakcie jazdy

Olli to bardzo sympatycznie wyglądający, autonomiczny mini busik, którego prototyp jeździ już po Waszyngtonie. "Mózgiem" pojazdu został IBM Watson, dzięki czemu pasażerowie mogą wydawać polecenia pojazdowi w naturalnym języku.

Zawieź mnie do najbliższego kina Olli — tak wkrótce może wyglądać komunikacja pasażera z autonomicznym pojazdem. Ba, wygląda tak już teraz, o ile mówimy tu o podróżowaniu na pokładzie minibusa Ollie, zaprojektowanego i zbudowanego przez firmę Local Motors, która w planach ma kilka oryginalnych pomysłów, takich jak sprzedaż aut drukowanych na drukarce 3D.

Local Motors nawiązało też współpracę z firmą IBM, dzięki czemu mózgiem ich autonomicznego pojazdu został IBM Watson – jedna z najbardziej znanych SI, która pozwala na komunikację pomiędzy pasażerami a pojazdem w formie naturalnych konwersacji.

Testy pojazdu przeprowadzane w Waszyngtonie potrwają jeszcze kilka miesięcy. Po tym czasie pojazdy te pojawią się również w Miami, Las Vegas i w kilku europejskich miastach: m.in Berlinie i Kopenhadze.

Jeśli pomysł się przyjmie, w przyszłości będziemy mogli zamówić sobie przejażdżkę pojazdem Local Motors za pośrednictwem aplikacji na smartfonie (zupełnie tak, jak teraz zamawiamy Ubera). Jeśli rozwiązanie zdobędzie odpowiednio dużą popularność Local Motors planuje globalną ekspansję i wybudowanie tysięcy mikro-fabryk, w których producent będzie mógł przy pomocy drukarek 3D tworzyć takie pojazdy, przystosowane do lokalnego rynku.

0
Źródło: Engadget
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.