Rosja: Aresztowano największą grupę hakerów

50 osób z gangu Lurk zostało zatrzymanych w Rosji dzięki pomocy Kaspersky Lab i Sberbanku. Proceder trwał od 2011 r. Jest to największe w historii aresztowanie hakerów, jakie miało miejsce w Rosji.

W 2011 r. eksperci z Kaspersky Lab wykryli aktywność zorganizowanego gangu cyberprzestępczego, który wykorzystywał trojana Lurk w celu uzyskiwania dostępu do komputerów ofiar. W szczególności gang ten szukał dojścia do serwisów zdalnej bankowości, aby kraść pieniądze z kont klientów.

W celu rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania ugrupowanie Lurk zainfekowało szereg legalnych stron internetowych, w tym czołowe media i serwisy informacyjne. Do infekcji wykorzystano luki w zabezpieczeniach serwerów, na których znajdowały się atakowane strony. Wystarczyło, że ofiara odwiedziła zainfekowaną stronę, aby jej komputer został zarażony trojanem Lurk. Po przedostaniu się do komputera szkodnik zaczynał pobierać dodatkowe moduły, które umożliwiały mu kradzież pieniędzy ofiary. Co więcej trojan nie jest przechowywany na dysku, ale w pamięci RAM, co jeszcze bardziej uniemożliwia jego identyfikację.

-„Lurk zaczął atakować banki półtora roku temu – wcześniej celem tego szkodliwego oprogramowania były systemy różnych firm i klientów. Przeanalizowaliśmy to szkodliwe oprogramowanie i zidentyfikowaliśmy należącą do hakerów sieć komputerów i serwerów. Uzbrojona w tę wiedzę policja mogła zidentyfikować podejrzanych i zebrać dowody popełnionych przestępstw. Cieszymy się, że mogliśmy się przyczynić do postawienia kolejnych przestępców przed sądem” – powiedział Rusłan Stojanow, dyrektor ds. badania incydentów komputerowych, Kaspersky

Podczas aresztowania policja rosyjska zdołała zapobiec dokonaniu kolejnych fałszywych przelewów pieniężnych o wartości ponad 30 milinów dolarów.

0
Źródło: materiały prasowe - Kaspersky Lab
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.