Rosja: Aresztowano największą grupę hakerów

Cyberprzestępcy są oskarżeni o kradzież 45 mln dolarów.

W 2011 r. eksperci z Kaspersky Lab wykryli aktywność zorganizowanego gangu cyberprzestępczego, który wykorzystywał trojana Lurk w celu uzyskiwania dostępu do komputerów ofiar. W szczególności gang ten szukał dojścia do serwisów zdalnej bankowości, aby kraść pieniądze z kont klientów.

W celu rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania ugrupowanie Lurk zainfekowało szereg legalnych stron internetowych, w tym czołowe media i serwisy informacyjne. Do infekcji wykorzystano luki w zabezpieczeniach serwerów, na których znajdowały się atakowane strony. Wystarczyło, że ofiara odwiedziła zainfekowaną stronę, aby jej komputer został zarażony trojanem Lurk. Po przedostaniu się do komputera szkodnik zaczynał pobierać dodatkowe moduły, które umożliwiały mu kradzież pieniędzy ofiary. Co więcej trojan nie jest przechowywany na dysku, ale w pamięci RAM, co jeszcze bardziej uniemożliwia jego identyfikację.

-„Lurk zaczął atakować banki półtora roku temu – wcześniej celem tego szkodliwego oprogramowania były systemy różnych firm i klientów. Przeanalizowaliśmy to szkodliwe oprogramowanie i zidentyfikowaliśmy należącą do hakerów sieć komputerów i serwerów. Uzbrojona w tę wiedzę policja mogła zidentyfikować podejrzanych i zebrać dowody popełnionych przestępstw. Cieszymy się, że mogliśmy się przyczynić do postawienia kolejnych przestępców przed sądem” – powiedział Rusłan Stojanow, dyrektor ds. badania incydentów komputerowych, Kaspersky

Podczas aresztowania policja rosyjska zdołała zapobiec dokonaniu kolejnych fałszywych przelewów pieniężnych o wartości ponad 30 milinów dolarów.