VLC gotowy na Windows 10

Lumia, Surface, Xbox, HoloLens i niezliczona ilość pozostałych urządzeń pracujących pod kontrolą Windows 10 może już (lub będzie mogła za chwilę) uruchomić dedykowany im odtwarzacz multimedialny VLC, który obsługuje właściwie wszystkie znane na rynku formaty dźwięku, wideo i napisów do filmów i posiada wygodną bibliotekę multimediów.
VLC gotowy na Windows 10

Aplikacja obsługuje wszystkie funkcje, jakie są dostępne na systemach iOS i Android, a także ciut więcej z uwagi na zaawansowanie systemu Windows. Pozwala na poprawianie synchronizacji dźwięku, wideo i napisów, obsługuje kompaktowy tryb pracy do odtwarzania muzyki i tryb PiP do odtwarzania filmów wideo. Wykorzystuje też unikalne funkcje Windows 10, takie jak aktywne kafelki czy (niestety, niedostępna w Polsce) Cortana.

Aplikacja została zoptymalizowana pod DirectX API, dzięki czemu ma oferować wysoką wydajność pracy nawet w przypadku filmów 4K na słabszych urządzeniach. Niestety, ma jedną wadę względem jej “klasycznej” wersji: nie obsługuje filmów na płytach DVD i Blu-ray oraz tunerów telewizyjnych.

Aplikacja nie jest jeszcze dostępna na konsole do gier (a konkretniej, Xboxa One, który jako jedyny pracuje pod kontrolą Windows 10) z uwagi na to, że przeznaczona im wersja Windows 10 nie otrzymała jeszcze aktualizacji oprogramowania dającej dostęp do Sklepu Windows. VLC jest już jednak na to gotowy.