ARM kupiony za 32 miliardy dolarów

ARM kupiony za 32 miliardy dolarów

Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję do przejmowania brytyjskich firm niż czas obecny. Brexit stał się faktem, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest już przesądzone, a kurs funta względem innych walut wyraźnie spada (w stosunku do jena aż o 28 procent). Z okazji skorzystała zatem japońska firma Softbank, która lubi tego typu zakupy (w 2013 za 22 miliardy dolarów przejęła amerykańskiego operatora Sprint), która wyłożyła na stół równowartość około 32 miliardy dolarów.

ARM to niezwykła firma technologiczna, nie tylko ze względu na bardzo mocną pozycję, jaką zajmuje na rynku procesorów mobilnych. Ciekawe jest bowiem to, że ARM nie skupia się na produkcji projektowanych przez siebie układów, ale zarabia głównie na licencjonowaniu swoich projektów i technologii. Układy ARM produkują między innymi Qualcomm, MediaTek czy Samsung, a korzystają z nich niemal wszyscy producenci urządzeń mobilnych, z Samsungiem i Apple na czele. W zeszłym roku do dystrybucji trafiło ponad 15 milionów układów ARM (w 2014 ok. 12 mln), ale znacznie więcej zysków przynosi firmie właśnie udzielanie licencji.

Dalszy rozwój ARM wydaje się niezagrożony – firma bardzo mocno zaangażowana jest nie tylko w procesory wykorzystywane do urządzeń mobilnych, ale również w “Internet rzeczy”, serwery, urządzenia sieciowe, a ostatnio także samodzielnie działające gogle do wirtualnej rzeczywistości.