Oto karta NITRO+ RadeonT RX 480 od Sapphire

Oto karta NITRO+ RadeonT RX 480 od Sapphire

Kartę graficzną SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 zaprojektowano z myślą o graniu w rozdzielczości 1440p na wysokich ustawieniach graficznych. Konstrukcja oparta jest na GPU o architekturze Graphics Core Next 4-tej generacji, w której poprawiono m.in. silnik geometrii i zwiększono rozmiar pamięci podręcznej. Wariant z 8 GB pamięci wyposażono w rdzeń z 2304 procesorami strumieniującymi, które fabrycznie podkręcono aż do 1342 MHz w trybie Boost. Pamięć GDDR5 taktowana jest zegarem 2000 MHz i operuje na 256-bitowej magistrali. Wersję z 4 GB pamięci VRAM podkręcono fabrycznie do wartości 1306 MHz na rdzeniu w trybie Boost. Pamięć w tej wersji pracuje z częstotliwością 1750 MHz.

Specyfikacja i optymalizacje architektury, a także zestaw technologii AMD LiquidVR sprawdzą się w wirtualnej rzeczywistości (karta osiąga wynik ponad 6.3 w teście Steam VR Performance), dostępne dotąd tylko ze znacząco droższymi układami. SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 jest przy tym jeszcze bardziej przyjazny użytkownikom VR dzięki dwóm portom HDMI. Pozwala to podłączyć monitor HD i gogle VR jednocześnie.

Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów pierwszej niereferencyjnej konstrukcji SAPPHIRE z rdzeniem Polaris są wentylatory. Karta SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 wykorzystuje ulepszone chłodzenie Dual-X. Składają się na nie dwa 95-milimetrowe wentylatory o podwójnym łożysku kulkowym, których żywotność jest dłuższa o nawet 85% względem łożysk ślizgowych. Poprawiony kształt łopatek pozwolił osiągnąć tę samą wysoką wydajność chłodzenia przy pracy cichszej o nawet 10% względem poprzedniej generacji kart.

Kolejną nowością związaną z wentylatorami jest system Fan Check. Pozwala on na monitorowanie sprawności wentylatorów przeprowadzając pomiar ich wydajności za pośrednictwem aplikacji SAPPHIRE TriXX 3.0 (dostępnej już wkrótce). W razie wykrycia jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem wentylatora użytkownik może skontaktować się z pomocą techniczną SAPPHIRE i w ramach gwarancji zamówić wymiennik bez konieczności odsyłania całej karty graficznej do serwisu.

Dla łatwego oczyszczania i ewentualnej wymiany wentylatora SAPPHIRE wprowadziło też w swojej wersji Radeona RX 480 system Quick Connect. Za tą nazwą skrywa się znacząco uproszczony montaż wentylatora oparty na wygodnym zaczepie i tylko jednej łatwo dostępnej śrubce, bez konieczności odkręcania obudowy czy innych części karty.

Usprawniony system Intelligent Fan Control III całkowicie wyłącza wentylatory przy niskim obciążeniu układu. Dzięki wprowadzeniu technologii NITRO CoolTech aktywne chłodzenie uruchamia się dokładnie przy 52 stopniach Celsjusza, stanowiąc rozsądny kompromis pomiędzy skutecznością chłodzenia a głośnością karty.

Entuzjastów podkręcania powinien ucieszyć fakt, że firma SAPPHIRE wyposażyła swoją nową kartę w kilka elementów specjalnie im dedykowanych. Funkcja NITRO Boost pozwala z użyciem fizycznego przełącznika na karcie zwiększyć zegar w trybie Boost i limit poboru energii elektrycznej, umożliwiając jeszcze wyższe taktowania. SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 wyposażono również w 8-pinowe złącze zasilania, uwalniając potencjał podkręcania. Pomocne w osiąganiu wysokich taktowań będą wysokiej jakości komponenty – dławiki Black Diamond Mark 4 (chłodniejsze o 15% względem poprzedniej generacji) i kondensatory o długiej żywotności.

Więcej materiałów na temat serii kart graficznych SAPPHIRE NITRO można znaleźć na oficjalnej stronie http://sapphirenitro.com/. Sugerowane ceny to:

wersja 8GB: 1399 zł

wersja 4GB: 1111 zł

Specyfikacja:

ModelSAPPHIRE NITRO+ RadeonTM RX 480
Procesor graficznyEllesmere XT
Proces technologicznyFinFET 14 nm
Pamięć8 GB GDDR5 256-bit / 4 GB GDDR5 256-bit
Procesory strumieniowe2304
Jednostki obliczeniowe36
Zegar procesora graficznego1342 MHz (8GB) / 1306 MHz (4GB)
Zegar pamięci2000 MHz (8GB) /1750 MHz (4GB)
System chłodzeniaDual-X, dwa wentylatory 95 mm z podwójnym łożyskiem kulkowym
Wyjścia2x DisplayPort 1.4 ready, 2x HDMI 2.0b, 1x DL-DVI
InterfejsPCI-Express 3.0
Funkcje specjalneDual Firmware (UEFI BIOS),Fan Check,Quick Connect,Intelligent Fan Control III,NITRO CoolTech,NITRO Glow,NITRO Boost
TechnologieDirectX 12, Vulkan 1.0, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, AMD FreeSync, AMD CrossFire XDMA (bezmostkowo), AMD Eyefinity, AMD LiquidVR