Autonomiczne taksówki już działają

Autonomiczne taksówki już działają

Uber już od dawna chwali się planami uruchomienia autonomicznych przewozów pasażerów, ale jak na razie udało mu się tylko wzbudzić niepokój wśród osób, które współpracują z tym startupem. Natomiast Delphi – firma zajmująca się opracowywaniem technologii związanych z samochodami autonomicznymi i produkcją odpowiednich rozwiązań – nie chwali się, lecz po prostu działa.

Właśnie dziś Delphi ogłosiło, że we współpracy z władzami Singapuru uruchamia pilotażowy program przewozów autonomicznymi taksówkami. I właśnie “pilotażowy” jest w tym przypadku najważniejszym słowem, bo sprawa dotyczy tylko sześciu pojazdów, poruszających się w obrębie niedużej pętli kilku ulic o łącznej długości około 6,5 kilometra, znajdującej się na zachodnich obszarach miasta.

Program pilotażowy ma trwać trzy lata, z czego pierwszy rok zostanie przeznaczony na opracowanie i spięcie w spójny system technologii jego funkcjonowania. Tak naprawdę zatem autonomiczne taksówki wjadą na ulice Singapuru gdzieś dopiero za rok – i wtedy też zaczną się jazdy z wybranymi pasażerami, dopuszczonymi do testowania aplikacji przywołującej taksówki (ma działać mniej więcej tak jak Lyft czy Uber).

Przedstawiciele Delhi mają nadzieję, że autonomiczne taksówki zaczną już w pełni normalnie funkcjonować w Singapurze od roku 2022. Przeniesienie tego rozwiązania na polski rynek zajmie więc zapewne kolejne kilka lat, ale nie zmienia to faktu, że autonomiczne taksówki to już bardzo nieodległa przyszłość także w naszym kraju. Tylko jak zareagują na to polscy taksówkarze? Zablokują pojazd i pobiją pasażera? Bo kierowcy już pobić się nie da…