Fujifilm X-A3 z obrotowym ekranem do “selfików”

Fujifilm X-A3 – i to z zoomem XC 16–50 mm f/3,5–5,6 OIS II – ma kosztować zaledwie około 600 dolarów. Jak twierdzi sam producent, model ten powstał z myślą o młodszym pokoleniu, dlatego nadaje się do robienia autoportretów (tzw. selfie). Aby ułatwić wykonywanie autoportretów, dotykowy ekran LCD w aparacie X-A3 zamontowano tak, aby po obróceniu go o 180 stopni nie był blokowany przez korpus, a przez to zapewniał 100-proc. widoczność. Dodatkowe ułatwienie stanowi autofokus z detekcją oka oraz nowy tryb Poprawiony portret z opcją rozjaśniania tonacji skóry.
Fujifilm X-A3 z obrotowym ekranem do “selfików”

Aparat może zarejestrować ok. 410 klatek na jednym naładowaniu, a po zamontowaniu dołączonego obiektywu XC 16-50 mm F3,5-5,6 OIS II pozwala ustawić ostrość na obiekcie oddalonym o zaledwie ok. 7 cm od przedniej krawędzi obiektywu, oferując najlepszą w swojej klasie fotografię makro.

Znakomita jakość zdjęć w aparacie Fujifilm X-A3 to wynik połączenia nowej matrycy APS-C 24,2 MPix i mechanizmu przetwarzania obrazu. Dołączony obiektyw FUJINON zapewnia bardzo dobrą rozdzielczość i jakość obrazu, na którym rejestruje fakturę, formę, a nawet nastrój każdej sceny. Aparat szczególnie dobrze odwzorowuje tonacje skóry, dlatego jest najlepszym wyborem do robienia zdjęć ludziom, którzy stanowią ok. 40% wszystkich fotografowanych obiektów. Funkcja symulacji filmu obejmuje 11 trybów, w tym dwa nowe: PRO Neg.Hi i PRO Neg.Std.

Aparat X-A3 zaprojektowano w stylu retro, który spodoba się również młodszym użytkownikom ze względu na modę na ten styl. Górna część obudowy, przednia płytka oraz górne pokrętła są wykonane z aluminium. Nowa powłoka ze sztucznej skóry znacząco poprawiła ogólną fakturę obudowy. Aparat jest dostępny w kolorze srebrnym, brązowym i różowym. Umieszczony z tyłu wyświetlacz LCD jest wyposażony w interfejs dotykowy, dzięki któremu użytkownik skorzysta z funkcji dotykowego autofokusa, dotykowego spustu migawki i dotykowego zoomu. To pozwala używać obiektywu stałoogniskowego jak obiektywu z zoomem – wystarczy wykonać gest rozsuwania palców.

Normalny zakres czułości mieści się w przedziale od ISO 200 do ISO 6400, jednak można również ustawić rozszerzoną czułość o wartości do ISO 12800, a nawet ISO 25600, co jest przydatne, gdy użytkownik chce ograniczyć poruszanie aparatem do minimum. Aparat oferuje też łącznie 10 filtrów, w tym nowe filtry Rybie oko i Krzyżowe błyski, które uzupełniają filtry: Aparat zabawkowy, Miniatura, Dynamiczna tonacja, Wzmocnienie kolorów, Zmiękczona ostrość, Jasna tonacja, Ciemna tonacja i Częściowy kolor.

Funkcja samowyzwalacza została wzbogacona o nowe tryby: Wykrywanie uśmiechu, Samowyzwalacz dla dwojga i Samowyzwalacz grupowy. Dzięki nim nie trzeba naciskać pokrętła sterującego ani spustu migawki, ponieważ zwolnienie spustu migawki następuje odpowiednio: gdy fotografowane osoby się uśmiechają, gdy dwie osoby staną obok siebie, lub gdy określona liczba osób pojawi się w kadrze.

Umieszczony z tyłu wyświetlacz LCD jest wyposażony w interfejs dotykowy, dzięki któremu użytkownik korzysta z funkcji dotykowego autofokusa, dotykowego spustu migawki i dotykowego zoomu. To pozwala używać obiektywu stałoogniskowego jak obiektywu z zoomem – wystarczy wykonać gest rozsuwania palców.

Dzięki poprawieniu wydajności energetycznej czas pracy akumulatora jest teraz najdłuższy w tej klasie produktów. Fotograf może więc skupić się na robieniu zdjęć bez martwienia się o poziom naładowania akumulatora – ok. 410 klatek na jednym naładowaniu. Dołączony kabel USB pozwala naładować aparat przy użyciu ładowarki, komputera lub przenośnego akumulatora zewnętrznego.

Po zamontowaniu w aparacie X-A3 standardowego obiektywu XC 16-50 mm F3,5-5,6 OIS II można robić zdjęcia w trybie makro obiektom oddalonym o zaledwie ok. 7 cm od przedniej krawędzi obiektywu, co jest najlepszym wynikiem w tej klasie produktów.

Wbudowana wyskakująca lampa błyskowa obsługuje technologię Super Intelligent Flash, która precyzyjnie kontroluje intensywność światła, dopasowując ją do danej sceny. Podczas wykonywania portretów w słabo oświetlonych pomieszczeniach lub fotografowania małych przedmiotów i żywności lampa ogranicza obcinanie jasnych partii obrazu, aby obraz przedstawiał dokładnie to, co widzą oczy fotografa. Naturalne kolory i jasność są zachowane nawet w sytuacji, gdy dana scena jest oświetlona z tyłu lub fotografowana osoba znajduje się w pełnym słońcu, które rzuca na jej twarz mocny cień.

Naciskając specjalny przycisk z tyłu aparatu można łatwo rozpocząć nagrywanie filmu w jakości Full HD (1080 / 60p, 50p, 24p). Po włączeniu elektronicznej stabilizacji obrazu aparat aktywuje pięcioosiową stabilizację obrazu łączącą stabilizację optyczną z elektroniczną, która znacząco ogranicza różne skutki poruszenia aparatem mogące występować podczas nagrywania filmu. Dzięki tej funkcji można rejestrować film w wysokiej jakości, idąc z aparatem w ręce, ponieważ wpływ ruchu aparatu będzie zmniejszony.

Po pobraniu darmowej aplikacji FUJIFILM Camera Remote na smartfon lub tablet użytkownik skorzysta z łączności bezprzewodowej do przesyłania zdjęć i filmów na swoje urządzenie jednym dotknięciem, bez konieczności wprowadzania identyfikatora ani hasła. Ponadto zdjęcia i filmy zapisane w aparacie można przeglądać i wybierać na swoim smartfonie, a także importować je na urządzenie przenośne. Dostępna jest funkcja dołączenia do zdjęć informacji o lokalizacji pobranej ze smartfonu.

Funkcja zdalnego sterowania pozwala ustawić ostrość, zwolnić spust migawki, a nawet skonfigurować ekspozycję i inne ustawienia na smartfonie lub tablecie. W ramach zdalnego sterowania aplikacja oferuje nie tylko podstawowe operacje, takie jak dotykowa obsługa autofokusa czy regulacja czasu naświetlania, lecz również daje kontrolę nad rozmaitymi ustawieniami fotografowania i rejestracją filmów. Jest ona przydatna podczas wykonywania zdjęć grupowych, autoportretów, a nawet zdjęć przyrody, umożliwiając skomponowanie kadru z odpowiedniej odległości.

Aparat powinien trafić do sprzedaży w październiku.