Parrot Disco: dron w kształcie samolotu do lotów immersyjnych

Parrot Disco: dron w kształcie samolotu do lotów immersyjnych

Firma Parrot pozwala zmienić to marzenie w rzeczywistość poprzez wprowadzenie na rynek

Parrot Disco

–pierwszego łatwego w pilotażu drona o nieruchomych skrzydłach, zapewniającego immersyjne wrażenia lotnicze. Ten lekki dron oferuje duże możliwości oraz niesamowite osiągi w trakcie lotu: może osiągnąć prędkość maksymalną 80 km/h i zapewnia 45 minut ciągłego lotu.

Do sterowania Parrot Disco nie jest konieczne posiadanie doświadczenia w pilotażu.Startuje i ląduje automatycznie, a ponadto jest wyposażony w funkcję autopilota. Przykładowo, gdy drążek sterowniczy zdalnego sterowania zostanie wychylony w prawo, dron zacznie skręcać w tym samym kierunku, podczas gdy autopilot zajmie się delikatnym przechyleniem skrzydła oraz zwiększeniem obrotów silnika.

Firma Parrot przygotowała też gogle o nazwie

Parrot

Cockpitglasses,

zapewniające widok z perspektywy pierwszej osoby, pozwalające pilotowi znaleźć się w centrum wydarzeń. Gogle przesyłają w czasie rzeczywistym obraz w rozdzielczości Full HD, widziany przez przednią kamerę drona Disco .

Sterowanie może być precyzyjne dzięki nowemu, kompaktowemu kontrolerowi –

Parrot Skycontroller 2.

Fani modeli samolotów będą mogli pilotować drona firmy Parrot także za pomocą swojego własnego kontrolera RC, w trybie w pełni manualnym, po podpięciu modułu zdalnego sterowania. Możliwe jest także wykonywanie wysokiej jakości zdjęć lotniczych z wykorzystaniem 32 GB pamięci drona.

Dostępność:

początek września 2016 roku

Cena sugerowana przez producenta:

1299 euro

(za zestaw zawierający Parrot Disco + Parrot Skycontroller 2 + Parrot Cockpitglasses)

Więcej o Parrot

Disco

Ultrakompaktowy (58c×115 cm)

Parrot

Disco

jest dronem o nieruchomych skrzydłach. Wykonano go z

EPP

(spienionego polipropylenu) oraz wzmocniono rurkami węglowymi, dzięki czemu jest zarówno lekki (750 g), jak i wytrzymały.

Skrzydła drona Parrot Disco zostały specjalnie zaprojektowane w celu poprawy zarówno stabilności, jak i prędkości lotu dzięki aerodynamicznemu profilowi lotniczemu, który zmniejsza opór powietrza i polepsza siłę nośną.

Końcówki skrzydeł są wyposażone w skrzydełka aerodynamiczne, czyli haczykowate końcówki (Winglet), oraz ruchome lotki – jak w dużych samolotach pasażerskich – które są umiejscowione na krawędzi skrzydła w celu polepszenia sterowności.

Drona napędza bezszczotkowy silnik ze śmigłem, ze składanymi podwójnymi łopatkami, pozwalający mu osiągnąć prędkość 80 km/h i utrzymać się przy wietrze o prędkości do

40 km/h.

Aby w pełni wykorzystać te unikalne możliwości lotnicze, akumulator Li-Po drona zapewnia do

45 minut lotu.

Parrot Disco

wyposażony jest w funkcje zaawansowanego autopilota

Parrot

C.H.U.C.K

, który zabezpiecza każdą fazę lotu dzięki dużej liczbie zamontowanych czujników.

Automatyczny start i lądowanie

Aby przygotować drona do startu, pilot musi jedynie użyć przełącznika znajdującego się na górnej części dziobu Disco, a następnie nacisnąć przycisk “takeoff/landing” (“start/lądowanie”) na zdalnym kontrolerze Parrot Skycontroller 2 i rzucić dronem w kierunku nieba jak frisbee. Wtedy

Parrot

Disco

wystartuje i automatycznie wzniesie się na wysokość 50 metrów, po czym będzie utrzymywał się w powietrzu latając w kółko, dopóki nie otrzyma instrukcji od pilota.

Aby dron wylądował, pilot musi raz jeszcze nacisnąć przycisk “takeoff/landing” na kontrolerze. Wówczas Parrot Disco ustawi swoje klapy na skrzydłach pod odpowiednim kątem i obniży wysokość lotu o 6 metrów. W tym momencie dron otrzyma sygnały z wysokościomierza, czujnika ultradźwiękowego oraz kamery wertykalnej, a ciąg jego silnika odwróci się i zmniejszy tym samym prędkość, co zapewni bezproblemowe lądowanie w prostej linii.

Wspomagany pilotaż

Stabilność Parrot Disco osiągana jest dzięki algorytmom opracowanym dla Parrot C.H.U.C.K., które dostosowują nieustannie parametry lotu i zapobiegają przeciążeniom urządzenia podczas wykonywania krytycznego manewru przez pilota. Rurka Pitota stosowana w przemyśle lotniczym zapewnia komputerowi pokładowemu informacje o prędkości lotu, które są kluczowe dla dostosowania ciągu silnika i do zapewnienia dronowi odpowiedniej siły nośnej. W połączeniu z systemem nawigacyjnym (akcelerometrem, żyroskopem, magnetometrem i wysokościomierzem) oraz modułem GNSS (GPS+GLONASS), zapewnia to automatyczne utrzymywanie kierunku, wysokości i prędkości lotu, co ułatwia pilotowanie Disco. Co więcej, w celu zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa, funkcje “Return Home” (“Powrót do domu”) oraz “geofence” (“wyznaczony obszar”) oferowane przez aplikację FreeFlight Pro umożliwiają dronowi Parrot Disco automatyczny powrót do miejsca swojego startu dzięki precyzji nawigacji GPS, w którą jest wyposażony.

Tryb manualny

Parrot Disco

jest idealny dla fanów modeli samolotów i jest kompatybilny z większością

kontrolerów zdalnych RC.

Wystarczy podłączyć przekaźnik RC (nie jest dołączony do zestawu) do komputera

Parrot

C.H.U.C.K

. Dron przechodzi wówczas w tryb całkowicie manualny i pilot musi wtedy wykorzystać swoje umiejętności przy wykonywaniu akrobacji.

Parrot Cockpitglasses: immersyjne wrażenia z wykorzystaniem smartfonu

Aby zapewnić najbardziej immersyjne i niepowtarzalne wrażenia z lotu, firma Parrot zaprojektowała gogle FPV (zapewniające widok z perspektywy pierwszej osoby):

Parrot Cockpitglasses

.

Pilot umieszcza w nich smartfon, na którym wyświetlany jest na żywo obraz widziany przez 14-megapikselową przednia kamerę Full HD

Disco

. Dzięki temu może on cieszyć się w pełni immersyjnym, szerokokątnym obrazem w jakości HD, stabilnym i wolnym od zniekształceń. Może też śledzić ścieżkę lotu Disco dzięki wyświetlanym danym radarowym i telemetrycznym – dzięki czemu może poczuć się tak, jakby był w kokpicie drona.

Parrot Skycontroller 2: precyzyjne pilotowanie

Parrot Disco

jest sprzedawany w zestawie z kontrolerem Parrot Skycontroller 2, nowym, kompaktowym urządzeniem zdalnego sterowania wykorzystującym sieć Wi-Fi i model MIMO, zapewniającym

2 km teoretycznego zasięgu.

Został on w pełni przeprojektowany tak, aby zatrzeć granice między gamepadami i kontrolerami zdalnymi. Jest przy tym

lekki

(750 g), kompaktowy i bardzo łatwy w obsłudze.

Jego dwa joysticki pozwalają na indywidualne manewrowanie, zapewniając precyzję lotu i kontrolę nad prędkością, kierunkiem i wysokością drona. Natomiast personalizowane przyciski “direct access” (“bezpośredni dostęp”) oraz “trigger” (“spust”) zapewniają dostęp do licznych funkcji i opcji drona oraz gogli

Parrot Cockpitglasses.

Obejmuje to funkcję “direct view” (“widok bezpośredni”), która pozwala pilotowi zobaczyć Disco poprzez kamerę smartfonu przy włożonych goglach FPV firmy Parrot.

Kontroler ”

Parrot Skycontroller 2″

można też podłączyć do smartfonu lub tabletu z systemem iOS lub Android za pomocą nowej aplikacji FreeFlight Pro, która zapewnia pilotowi przesyłanie strumieniowe obrazu wideo oraz platformę pozwalającą dostosowywać precyzyjnie ustawienia

Parrot Disco

(np. geofencing lub ograniczenie wysokości/odległości; rejestrowanie filmów wideo na 32GB pamięci drona).

FreeFlight Pro: aplikacja dedykowana superdronom firmy Parrot

Aplikację FreeFlightPro można pobrać za darmo z AppStore oraz Google Play. Jej interfejs pozwala użytkownikowi dopasować komendy i parametry lotu do swojego poziomu zaawansowania. Obejmują one prędkość, ograniczenie wysokości lub odległości, zarządzanie połączeniem Wi-Fi, parametry zdjęć/filmów wideo oraz oglądanie na żywo obrazu rejestrowanego przez Parrot Disco na smartfonie lub tablecie z systemem iOS lub Android.

Chmura Parrot, która również jest darmowa, a do tego zintegrowana z FreeFlight Pro, zapisuje dane z każdego lotu.

FreeFlight Pro

pozwala także skonfigurować kontroler Parrot Skycontroller 2 w celu spersonalizowania jego komend. Zapewnia też użytkownikom dostęp do funkcji “Flight Plan” (można ją dokupić opcjonalnie w aplikacji), która pozwala łatwo planować automatyczne loty.