W nowym Firefoxie nie spotkacie się z błędem 404

Strony nie znaleziono? Już niedługo.

„No More 404s”, co na polski można przetłumaczyć jako „Nigdy więcej czterystaczwórek” to nowy pomysł Mozilli, który zostanie zaimplementowany na platformie Test Pilot, na której znaleźć można inne eksperymentalne projekty dla przeglądarki Firefox, ale do rzeczy.

Czym jest błąd 404? Numerem tym nazwano sytuację, w której pod adresem wskazanym przez naszą przeglądarkę nie znajduje się żadna strona internetowa. Przyczyn może być kilka, jednak dwie najpopularniejsze to: strona pod tym adresem znikła z sieci, bądź wprowadziliśmy błędny adres. Na niektórych serwisach możemy znaleźć nawet zabawne strony informujące o błędach 404 – jeśli jesteście ciekawi konkretnych przykładów, to zapraszamy tutaj.

Jak Mozilla chce pozbyć się tego błędu? To proste, fundacja nawiązała współpracę z serwisem Archive.org – czyli stroną internetową, która prawdopodobnie jest największym archiwum innych stron internetowych (i nie tylko). Dzięki tej współpracy i włączonej funkcji „No More 404s” w Firefoxie, za każdym razem, kiedy nasza przeglądarka nie znajdzie strony pod wskazanym przez nas adresem, wyświetli nam wynik prosto z archiwum Archive.org.

Pomysł jest dość ciekawy, jednak o jego sukcesie zadecyduje dopiero to, czy użytkownicy rzeczywiście będą korzystać z niego na co dzień. Równie dobrze „No More 404s” może okazać się kolejną, dość niepraktyczną ciekawostką, która nikomu nie jest do niczego potrzebna. No ale o tym przekonamy się dopiero za jakiś czas.