Czy to właśnie eBay kupi w końcu Allegro?

Czy to właśnie eBay kupi w końcu Allegro?

Zakończył się już etap składania ofert przez podmioty zainteresowane kupnem Allegro. Jak donosi Rzeczpospolita, nie znalazł się wśród nich chiński gigant Alibaba, nie zabrakło natomiast amerykańskiego serwisu eBay. Inni oferenci to już podmioty nie należące do branży handlu sieciowego – fundusze inwestycyjne.

Transakcja powinna zostać zamknięta w ciągu kilku najbliższych tygodni, więc już niebawem przekonamy się, kto stanie się ostatecznym właścicielem serwisu Allegro, a także – jak mówią pogłoski – porównywarki cen Ceneo, operatora płatnościowego PayU oraz serwisów ogłoszeniowych takich jak Olx, Otodom.pl czy Otomoto.pl.

Według szacunków analityków nawet sam serwis Allegro to w chwili obecnej bardzo dochodowy biznes, przynoszący zapewne około 600 mln złotych czystego zysku rocznie (przy sprzedaży towarów o wartości ok. 13 mld złotych).

Jak pamiętamy, eBay przegrał już raz walkę o polski rynek – właśnie z Allegro. Amerykański gigant wchodził do polski z wielkimi planami i optymistycznie brzmiącymi zapowiedziami, natomiast później po cichu się z niego wycofał, likwidując nawet swoje polskie biuro. Jeśli zaś prawdziwa okaże się informacja, że Allegro będzie chciało sprzedać również operatora PayU, to eBay może okazać się niezbyt odpowiednim do takiego interesu kandydatem – amerykanie z pewnością zainteresowani będą promocją własnego rozwiązania PayPal.