Qualcomm ma pomysł na podwójne aparaty w smartfonach

Qualcomm ma pomysł na podwójne aparaty w smartfonach

System Qualcomma nosi nazwę Clear Sight i… kopiuje rozwiązanie wprowadzone po raz pierwszy przez Huawei w modelu P9. Bazuje on na dwóch takich samych obiektywach, przenoszących obraz na podobne do siebie matryce, różniące się jednak w zasadniczym szczególe.

Jedna z nich pozbawiona jest filtra barwnego przed matrycą, co sprawia, że trafia do niej trzy razy więcej światła, niż do matrycy z filtrem. Dzięki czemu rejestruje ona znacznie więcej informacji o jasności obrazu, ale bez rozróżnienia na poszczególne barwy. O barwy troszczy się natomiast pierwsza matryca. Połączenie tych dwóch zarejestrowanych obrazów daje w rezultacie zdjęcie o znacznie wyższej jakości (co potwierdziły nasze testy).

System Qualcomma bazuje przy tym na specjalnym procesorze obrazowym o nazwie Spectra, stanowiącym część układów Snapdragon 820 i Snapdragon 821. Innymi słowy – system Clear Sight może być zastosowany w dowolnym modelu smartfona, ale pod warunkiem, że będzie on korzystał z jednego z tych dwóch układów.

Można przypuszczać, że zaangażowanie firmy Qualcomm w kwestię podwójnych modułów fotograficznych będzie miało realny wpływ na rynek smartfonów. I to pod dwoma względami: pojawi się zapewne więcej telefonów wyposażonych w takie podwójne aparaty, a co najważniejsze, wiele z nich korzystać będzie z tych aparatów właśnie w “kombinacji” zaprezentowanej pierwotnie przez Huawei.