Części do aparatu w iPhone 7 kosztują 26 dolarów

Na początku pewne zastrzeżenie – ten wpis nie ma na celu wykazania, jak bardzo Apple oszukuje swoich klientów, zawyżając ceny. To jasna i oczywista sprawa, że koszty samych części, o których za chwilę będzie mowa, to tylko drobny ułamek wydatków związanych z produkcją, dystrybucją i sprzedażą każdego urządzenia. Ale z drugiej strony warto jednak wiedzieć, jak tanie są części, z których powstaje jeden z najlepszych aparatów wbudowanych we współczesne smartfony (przynajmniej zdaniem Apple, bo my myślimy o tej kwestii nieco inaczej).
Części do aparatu w iPhone 7 kosztują 26 dolarów

Dzięki pracy wykonanej przez redaktorów Chipworks wiemy, że nowy iPhone 7 używa w obu aparatach matryc firmy Sony (12 mln pikseli i 7 mln pikseli), w obu przypadkach wykorzystujących technologię BSI, określaną przez Sony jako Exmor RS. Matryce plus obiektywy i niezbędne dodatki sprzętowe – w sumie koszt tych wszystkich elementów zamyka się w sumie 26 dolarów.

Ilustracja: Chipworks

Ilustracja: Chipworks

Nie warto oczywiście porównywać tej sumy z ceną końcową iPhone’a 7, zaczynającą się od 3350 zł, ale dobrze jest policzyć coś innego. Całkowity koszt wszystkich podzespołów tego smartfona to około 275 dolarów, a zatem części fotograficzne stanowią mniej niż 10 procent tej sumy. Niewiele, jak na element wyposażenia, który w wielu przypadkach decyduje o wybraniu takiego, a nie innego modelu telefonu.