Polski UseCrypt pozwoli zabezpieczyć się przed hakerami

Polski UseCrypt pozwoli zabezpieczyć się przed hakerami

Innowacyjna aplikacja UseCrypt, opracowana przez polską firmę CryptoMind, dostarcza specyficzne mechanizmy szyfrowania. Zastosowana technologia Hybrid Virtual Key Management (HVKM), jest w pełni wymyślona przez polskich inżynierów i jako jedyna na rynku europejskim pozwala skutecznie chronić klucze szyfrujące. Działanie kryptosystemu UseCrypt przypomina zabezpieczanie skrytek depozytowych w bankach. Jeden klucz otrzymuje jej właściciel, a drugi przechowywany jest w banku. Otworzyć skrytkę można tylko dwoma kluczami po potwierdzeniu tożsamości właściciela.

Metoda HVKM pozwala na bezpieczny podział i zarządzanie kluczami szyfrującymi wśród użytkowników systemu. Zastosowane w tym celu algorytmy, protokoły oraz mechanizmy posiadają certyfikaty najważniejszych międzynarodowych instytucji jak np. FIPS (Federal Information Processing Standard) nadawany przez Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii Stanów Zjednoczonych.

W firmach i administracji brakuje odpowiedniej polityki użytkowania tego typu pamięci, często nie stosuje się także szyfrowania urządzeń. Tymczasem na rynku są dostępne, m.in. polskie rozwiązania szyfrowania urządzeń z wykorzystaniem mechanizmu HVKM (Hybrid Virtual Key Management), które wykluczają przechowywanie danych na serwerach zewnętrznych firm w sposób jawny. Dodatkowo firmy – usługodawcy nie posiadają pary kluczy deszyfrujących, tym samym uniemożliwiając odtworzenie przechowywanej treści bez wiedzy klienta — podkreśla Kamil Kaczyński z Instytutu Matematyki i Kryptologii, Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

Wydajność i efektywność kryptosystemu opiera się na jądrze napisanym w językach programowania C i C++. Gwarancję bezpieczeństwa przesyłanych danych zapewnia moduł UST (UseCrypt Secure Tunnel), oparty na wirtualnej sieci prywatnej, która eliminuje luki w rozwiązaniach takich jak SSL.

Teraz UseCrypt chce podbić światowe rynki ochrony danych prywatnych i firmowych. Autorzy UseCrypt podkreślają, że polska aplikacja dostarcza prostą i przejrzystą aplikację a szyfrowanie odbywa się na urządzeniu klienta, którym może być dowolna platforma oparta na systemie Windows, Android oraz iOS, na podstawie lokalnie generowanych kluczy. Do zabezpieczonych danych dostęp ma jedynie właściciel aplikacji.

Firma planuje udostępnić w najbliższym czasie opcję System as a Service (SaaS), która zapewni możliwość natychmiastowego korzystania z szyfrowania UseCrypt już po pobraniu aplikacji.