Poznań Game Arena 2016: relacja z imprezy

Największa w Polsce impreza dla graczy odbyła się 21-23 października, w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich.Tym razem do dyspozycji odwiedzających było 8 hal, 800 stanowisk do gry i 150 wystawców - w tym także i CHIP.
Choć organizatorzy nie podali jeszcze dokładnej liczby gości, szacuje się, że udało się pobić zeszłoroczny rekord 60 tysięcy odwiedzających. Na szczęście obyło się bez powtórki z rozrywki – dzięki dodatkowej hali przestrzeń targowa nie była przepełniona i nie zamknięto wejść w połowie wydarzenia. Kolejki przy kasach także były niewielkie w stosunku do lat ubiegłych (niech żyje przedsprzedaż internetowa!). Mimo to na korytarzach i w halach, w których wystawiali się najwięksi producenci gier i sprzętu nie dało się uniknąć tłumów. Ale nikt nie powinien być tym zdziwiony – w końcu mówimy o największej imprezie dla graczy w kraju, który pod względem wartości rynku gier wideo zajmuje drugie po Rosji miejsce w Europie Wschodniej.

Przez całe trzy dni atrakcji nie brakowało. Każdy ze 150 wystawców starał się zaprezentować jak najlepiej, oferując przy tym graczom garść rozrywki. Strefa Niezależnych Twórców Gier pękała w szwach i był to naprawdę wspaniały widok. Polscy developerzy zaskakiwali wyobraźnią i pomysłami – znaleźć można było zarówno produkcje inspirowane erą retro („Beat Cop”, „No Thing”, „Margonem”), gry mobilne („Cute Dragons: Exotic Squash”, „BlackSmith HIT”, Air Race Speed”), gry przygodowe („Layers of Fear”, „Kursk”, „Eventide 2: Lustro Czarnoksiężnika”) jak i gry przeznaczone na platformy VR („Chernobyl VR”, „Wrath of Loki: VR Adventure”, „Overflight”). Zainteresowani gamedevem goście mogli także na terenie targów uczestniczyć w 110 prelekcjach Game Industry Conference.

Dla miłośników cybersportu przygotowano liczne turnieje. Podczas PGA odbyły się m.in. Tekken Tej Tournament 2016 (jeden z największych turniejów Tekkena w Polsce), 21:9 LG Tournament League of Legends (z pulą nagród wynoszącą 40 tysięcy złotych) oraz liczne lokalne turnieje w CS:GO, FIFA 17 i Overwatch. Stanowisk do gry nie brakowało także w kontekście nowych produkcji. W strefie Xbox goście mogli zagrać w Gears of War 4, Forzę Horizon 3 i Dead Rising 4. Sony przygotowało z kolei stanowiska z PlayStation VR, na których można było sprawdzić RIGS-a, Rush of Blood, VR Worlds i Robinsona. CDP.pl oprócz Wielkiego Giermaszu oferował też stanowiska do gry w Overwatch, Alice VR i Regalia: Of Men andMonarchs, a Techland propagował z kolei Shadow Warrior 2. Na wielu stoiskach można było ponadto wypróbować różnorodnych gogli VR – od mobilnych pokroju Samsunga Gear VR po Oculus Rifty i HTC Vive.

PGA to także świetne miejsce do wyszukiwania sprzętowych nowości. Wystarczy przejść się po halach by dobrać dla siebie idealny fotel, myszkę, klawiaturę, monitor czy w końcu – całego peceta. Na targach wystawiły się wszystkie największe marki – Alienware, Asus, Cooler Master, Corsair, Hyperbook, Hama, ProLine, Samsung, ROCCAT i Ravcore. Po raz pierwszy w Polsce można było także zobaczyć pokaz kamery GoPro Hero5 Black i drona Karma. Jedną z hal i zarazem sceną główną rządził Twitch. To tutaj przez trzy dni pojawili się najpopularniejsi streamerzy oraz cosplay’erzy. Obok, w strefie Stars4Fans można było spotkać znanych youtuberów, jednak było to wydarzenie wymagające kupna osobnego biletu.
Jak co roku na PGA nie mogło zabraknąć także CHIP-a. Wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy dla odwiedzających konkursy i atrakcje (nie tylko związane bezpośrednio z gamingiem).
Na drukarkach Epsona L850 prezentowaliśmy fotograficzną jakość wydruku na przykładach ilustracji naszego dyrektora artystycznego, które na pamiątkę można było zabrać do domu. Dla miłośników selfie przygotowaliśmy Alcatela Idol 4S, który w połączeniu z termiczną kamerką fotografował „gorące” portrety. Zdjęcia także drukowaliśmy na miejscu Epsonem L850. Amatorzy grafiki cyfrowej próbowali sił w konkursie rysunkowym (prace uczestników znajdziecie wkrótce na naszym Facebooku), w którym do wygrania była nieco mniejsza, ale równie przydatna drukarka L380. Dodatkowo przy wspomnianych stanowiskach uczestnicy mogli zobaczyć w akcji monitory LG: szerokokątny 29UC88, klasyczny 27MP68 i oferujący rozdzielczość 4K LG 27MU67. Demonstrowaliśmy również technologię druku 3D, drukując wiedźmińskie medaliony i emblematy z logotypem Batmana na drukarce Dexer 3D Maxi.

Wrażenie na graczach robił projektor Epsona (EB-G7400U) o jasności aż 5500 lumenów. Nasze obawy o to, że nie poradzi on sobie w jasnych warunkach oświetleniowych panujących na hali targowej okazały się bezpodstawne. Obraz był ostry jak żyleta i każdy mógł przekonać się na przykładzie Xboxa One i Forzy Motorsport 6, że projektor takiej klasy może w zupełności zastąpić telewizor. Gdyby tylko ta cena była mniejsza… 😉

Na przykładzie Power-Saving-Back-UPS Pro 550 firmy APC prezentowaliśmy możliwości awaryjnego zasilacza, który może przydać się nie tylko graczom, ale też zwykłym użytkownikom komputerów lub osobom pracującym w domu. Dla posiadaczy smartfonów i innych mobilnych urzadzeń przygotowaliśmy też konkurs, w którym stając po jasnej lub ciemnej stronie mocy można było wygrać powerbanka APC Mobile Power Pack 3000 mAh. Atmosferę umiejętnie podgrzewali nasi cosplayerzy z uniwersum Gwiezdnych Wojen.
Nasze stoisko nie mogło się obyć bez jednego z największych trendów tego roku – wirtualnej rzeczywistości. Przygotowaliśmy dla Was dwie skrajności – z jednej strony mogliście wypróbować najprostszą (i zarazem najtańszą) formę VR – mobilne gogle dołączane do smartfonów Alcatel Idol 4 i Idol 4S-, z drugiej zaś najdroższy zestaw VR obecny na rynku konsumenckim- gogle HTC Vive. Wyśrubowane wymagania sprzętowe tego ostatniego spełniał Zotac ZBOX Magnus EN970 – jeden z najmniejszych i zarazem najbardziej potężnych mini pecetów (GeForce GTX 960, 16GB RAM-u, i5-5200U). Równocześnie testujący wirtualną rzeczywistość goście mogli także przetestować słuchawki HyperX CloudX i Cloud Stinger Kolejny raz przekonaliśmy się, że VR robi wrażenie na wszystkich, bez względu na wiek czy zainteresowania. Dla najmłodszych (choć jak się okazało również i starszym spodobała się taka forma zabawy) przygotowaliśmy tor, po którym można było pośmigać zdalnie sterowanym droidem Sphero BB-8.

Gościom zainteresowanym mini komputerami prezentowaliśmy także ZBOX-a NANO CI543 oraz przypominające kształtem większe pendrive’y komputery ZBOX Pico Stick-PC PI221 i PI330. Bebechy to jednak nie wszystko. Dla współczesnych graczy ważny jest także szybki i (najlepiej bezprzewodowy) dostęp do internetu. Dlatego na naszym stoisku mogliście obejrzeć także najnowsze rutery firmy TP-Link: pierwszy na świecie bezprzewodowy ruter działający w standardzie 802.11ad (Talon AD7200), dwupasmowy, rozgłaszający sieć o prędkości 433 Mb/s Archer AC750 oraz posiadający panel dotykowy wspomagający intuicyjną obsługę ruter Touch P5 AC1900. Nad jakością naszego połączenia ze światem zewnętrznym na stoisku czuwał zaś trzypasmowy, gigabitowy TP-Link Archer C3200. Planującym modernizację komputerów gościom przypominaliśmy o zaletach dysków SSD na przykładzie dysku ADATA SU800, który w porównaniu do produktów konkurencji cechuje się stosunkowo niską ceną (319 PLN za opcję 256 GB). Partnerem naszego stoiska był także ESET, dzięki czemu mogliśmy zademonstrować najnowsze, kompleksowe oprogramowanie antywirusowe – ESET Smart Security 2016.

Dziękujemy wszystkim gościom za miłe towarzystwo i aktywność na naszym stoisku. Mamy nadzieję, że za rok ponownie zaskoczymy Was równie ciekawymi technologiami.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.