Sony Cyber-shot RX100 Mark V: jest jeszcze lepszy!

Sony Cyber-shot RX100 Mark V: jest jeszcze lepszy!

RX100

to jedna z najciekawszych i najlepiej sprzedających się aparatów kompaktowych japońskiego producenta, dlatego Sony uważa bardzo, by tej dobrej passy nie zepsuć. Kolejne generacje “setek” są więc do siebie podobne pod względem wyglądu zewnętrznego i ogólnej koncepcji: małego, kieszonkowego aparatu z chowającym się w dużej części obiektywem, oferującego jednak zadziwiająco wysoką jakość zdjęć i filmów.

Kolejna, piąta już generacja Sony RX100 również wygląda podobnie do poprzedników. Korzysta też z takiego samego obiektywu, jak RX100 Mark IV – firmowanego przez Zeissa zoomu 24-70 mm f/1,8-2,8. Od razu pojawia się pytanie, czy warto interesować się tym modelem, czy też mamy do czynienia z “aparatem drugiej świeżości”.

Warto. Zdecydowanie. Po pierwsze ze względu na nową 1-calową matrycę CMOS Exmor RS o rozdzielczości 20,1 mln pikseli, współpracującą z hybrydowym systemem ustawiania ostrości. Wykorzystuje on między innymi 315 czujników detekcji fazowej, pokrywających w sumie około 65% kadru – i jest niesamowicie szybki. Ostrość ustawiana jest w 0,05 sekundy – Sony zapewnia, że to najlepszy wynik w tej klasie sprzętu.

Po drugie Sony bardzo mocno popracowało nad szybkością przetwarzania danych, za co odpowiedzialny jest nowy, wydajniejszy układ LSI. Poprawiło to szybkość sczytywania danych z matrycy (minimalny czas naświetlania przy “migawce elektronicznej” to 1/32000 s) i znacznie usprawniło buforowanie przy zdjęciach seryjnych (do 150 kl w serii, w pełnej rozdzielczości, RAW i JPEG). Maksymalna częstotliwość to 24 kl./s, z działającym autofokusem i światłomierzem! De facto pozwala to rejestrować materiał do płynnych ujęć filmowych – w pełnej rozdzielczości matrycy.

Filmy rejestrowane są w UHD 4K z obszaru 5028×2828 pikseli, co oznacza, że rejestruje około 1,3x więcej danych na każdym boku. Dzięki LSI zminimalizowany został także efekt rolling shutter, a filmy typu slow motion mogą być rejestrowane nawet przy 960 klatkach na sekundę – do 8 sekund długości nagrania.

Ekran ma przekątną o długości 3 cali i nie jest niestety dotykowy. Można go za to obracać: 180 stopni do góry (selfie) i 45 stopni do dołu. Do tego wysuwający się wizjer elektroniczny (2,4 mln pikseli, OLED) i oczywiście Wi-Fi.

Sony Cyber-shot RX100 Mark V

wejdzie do sprzedaży jeszcze w październiku, w cenie ok. 1200 euro.