Neurogra: polska aplikacja do ćwiczenia mózgu

Wystarczą 3 treningi w tygodniu!

Coraz częściej odciążamy nasz mózg za pomocą różnych urządzeń i programów, a tymczasem działa on dużo sprawniej, gdy ćwiczy – podobnie jak mięśnie. Dlatego powstała aplikacja Neurogra – mobilny personalny trener dla mózgu. Jest dostępna na urządzenia z Androidem (od wersji 2.3.3) i iPhone’y (iOS 7.1 i nowsze). Po podaniu kodu „trenujmozg” można przez miesiąc korzystać z Neurogry bezpłatnie.

Aplikacja zawiera sześć programów treningowych przygotowanych dla osób o rozmaitych potrzebach: przedstawicieli różnych grup wiekowych i zawodowych. Każdy program składa się z opracowanych przez naukowców ćwiczeń doskonalących różne aspekty ludzkiego umysłu: szybkość decyzji, koncentrację uwagi, pamięć i logiczne myślenie.

– Wartość Neurogry leży w solidnej naukowej podbudowie – mówi Olaf Furmanek, który we współpracy z polskimi psychologami i neurokognitywistami stworzył Neurogrę. – To ma być prawdziwy trening, a nie rozrywka. Dlatego stworzyliśmy aplikację bez fajerwerków, z oszczędną grafiką. Użytkownik dostaje za to dużo danych o swoich postępach i może np. porównywać się z innymi trenującymi w swojej kategorii wiekowej. Dodatkowo algorytm gry analizuje i stopniowo zwiększa trudność kolejnych treningów, jak trener personalny na prawdziwej siłowni – dodaje Furmanek.

Ćwiczenia mózgu powinny być systematyczne, ale zajmują mniej czasu niż siłownia – w przypadku Neurogry rekomendowane są trzy treningi tygodniowo po 15-20 minut. W tym czasie użytkownik przechodzi przez sesję składającą się z pięciu gier. Ważne jest, by podczas ćwiczeń zapewnić sobie chwilę spokoju i skupienia – a z komórką w ręku łatwo jest się zaszyć w jakimś cichym miejscu.

Z trwającej sześć miesięcy analizy wyników 5,5 tys. użytkowników desktopowej wersji Neurogry (uruchomionej w 2013 roku) wynika, że systematycznie trenowany mózg poprawia rezultaty w każdej kategorii zadań. W przypadku ćwiczenia pamięci krótkotrwałej, która przydaje się np. przy wpisywaniu danych do różnych formularzy, największą poprawę wśród dorosłych (o 34 proc.) odnotowano u grupy 40-50-latków.

Neurogra, stworzona z udziałem polskich naukowców, dołącza do takich aplikacji jak NeuroNation, Lumosity czy Elevate. Więcej informacji na www.neurogra.pl.