Hykker Vision 130

Hykker Vision 130

Pierwsze co rzuca się w oczy w przypadku projektora marki Hyker to jego cena. Urządzenie kosztuje zaledwie 299 zł i dostępne jest w sieci sklepów Biedronka. Z nieukrywaną ciekawością zająłem się testem, gdyż ciekaw byłem czego można się po Vision 130 spodziewać. Z pewnością nie jest to urządzenie, które zastąpi nam dobrej jakości telewizor, a już na pewno nie to sprzęt do kina domowego. Mimo tego, model za niecałe 300 zł jest wart uwagi.

Zacznijmy od parametrów, a te na pierwszy rzut oka nie zachwycają. Rozdzielczość obrazu jaką oferuje Hykker to zaledwie 800×480 pikseli. Maksymalna jasność to zaś tylko 110 lumenów. Odległość projekcji, czyli dystans między projektorem a ekranem mieści się w zakresie od 107 do 380 cm. Możliwa do uzyskania długość przekątnej ekranu to od 34 do 130 cali. Urządzenie wyposażone jest w pojedynczy port HDMI, wejście D-Sub oraz kompozytowe (poprzez dołączoną przejściówkę). Źródłem multimediów mogą być też karta SD lub pamięć podłączona do złącza USB 2.0. Na panelu górnym znajdziemy wszystkie przyciski sterujące oraz pierścienie do regulacji ostrości i redukcji trapezowego zniekształcenia obrazu. Zakres tego drugiego jest wprawdzie niewielki, ale wystarczający. Bardziej przeszkadzać może płynność działania pokrętła. Umieszczona z przodu stopka jest wykręcana, przez co umożliwia regulację wysokości obrazu. Oprogramowanie projektora zawiera zintegrowany odtwarzacz plików multimedialnych, który radzi sobie z niemal wszystkimi popularnymi formatami zarówno wideo, audio jak i fotografii. Warto jednak zaznaczyć, że maksymalna rozdzielczość filmów to Full HD, w przypadku większej projektor odmawia współpracy. Do zestawu dołączony jest pilot zdalnego sterowania, którego użyjemy tylko znajdując się za urządzeniem, odbiornik umieszczony został bowiem wyłącznie z tyłu. Poza tym jest on dość wygodny i zapewnia dostęp do wszystkich funkcji Vision 130. Wbudowany głośnik ma moc 2 watów, jednak okazuje się wystarczająco głośny, by podczas oglądania nie trzeba było podłączać zewnętrznego zestawu. Nie spodziewajmy się jednak głębokiego i bogatego w brzmienie dźwięku.

Konstrukcja projektora jest zwarta, a samo urządzenie sprawia wrażenie solidnego. Jego bryła to prostopadłościan o wymiarach 200×150×80 mm. Całość waży zaledwie 1,2 kg i to z wbudowanym zasilaczem. Jako że nie jest to projektor przeznaczony do zamontowania na stałe np. pod sufitem, nie znajdziemy w nim żadnych otworów montażowych.

Jak Vision 130 sprawdza się w praktyce? Okazuje się, że nadspodziewanie dobrze. Choć chciałoby się, żeby wyświetlany obraz miał rozdzielczość 1920×1080 pikseli, to oferowane 800×480 pikseli nie wygląda źle, zwłaszcza jeśli wyświetlamy np. bajki dzieciom. W filmach może nam brakować detali. Nie najlepiej wykonane pierścienie do regulacji ostrości i redukcji zniekształcenia trapezowego utrudniają nieco uzyskanie prawidłowej ostrości obrazu na całej jego powierzchni, ale gdy już się to uda efekt jest zadowalający. Jasność zaledwie 110 lumenów to zdecydowanie za mało by wyświetlać czytelny obraz w dzień, ale już w zaciemnionym pomieszczeniu, a najlepiej wieczorem przy zgaszonym świetle, wszystko widać wyraźnie, nawet jeśli projektor stoi daleko od ekranu. Jedyne co przeszkadzało podczas oglądania filmów to głośny wentylator, uciążliwy zwłaszcza gdy siedzimy blisko projektora. Jeśli mamy możliwość się od niego odsunąć i podłączyć doń zewnętrzne – mocniejsze niż wbudowany – głośniki, wówczas szum przestaje przeszkadzać. W tym miejscu warto dodać, że wentylator chłodzący LED-owy układ podświetlania wyłącza się natychmiast po wyłączeniu urządzenia przyciskiem na obudowie (a nie jak w większości “dużych” projektorów, jakiś czas później).

Na pytanie, czy warto kupić Hyker Vision 130 nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli liczycie na zapierający dech w piersi obraz na dużym ekranie kina domowego, to się przeliczycie. W tym celu polecam kupić jeden z testowanych wcześniej modeli BenQ, ViewSonic czy Sony za kilka tysięcy złotych. Jeśli jednak chcecie sprawić frajdę dzieciom i wyświetlić im wieczorem na ścianie bajkę, to niedrogi Hykker poradzi sobie z tym zadaniem bezbłędnie.

DANE TECHNICZNE:

Rozdzielczość

800×480 pikseli

Jasność

110 lumenów

Rozmiar ekranu

34-130 cali

Interfejsy wejściowe

HDMI, D-Sub, USB, SD, kompozytowe

System projekcji

LCD

Głośnik

2 W

Info

www.hykker.com

Cena

299 zł