Jak sprzedać telefon… nie sprzedając swoich danych?

Jak sprzedać telefon… nie sprzedając swoich danych?

Dzięki eksperymentowi, który przed kilkoma miesiącami przeprowadziła firma Avast, dowiedzieliśmy się, jak powszechnym problemem jest nieświadome pozostawianie na sprzedawanych smartfonach poufnych danych. Pracownicy Avast kupili w kilku miastach Europy i USA ok. 20 używanych urządzeń (z różnymi systemami operacyjnymi), na których, wedle zapewnień sprzedawców, wykonano “standardowe” przywrócenie systemu/nośnika danych do ustawień fabrycznych, a następnie za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi sprawdzili, jakie dane wciąż można odzyskać ze smartfonów.

1200 odzyskanych zdjęć

Efekty tego eksperymentu były szokujące – z 20 telefonów odzyskano m.in. ponad 1200 zdjęć (z których ok. 200 zawierało treści nieodpowiednie dla dzieci), ponad 300 e-maili i wiadomości tekstowych, jeden niecenzuralny film oraz historie kilkuset wyszukań w Google.

“Szczerze mówiąc, nie jestem zaskoczony wynikami tego eksperymentu – wielu producentów zaleca użytkownikom przeprowadzenie przywrócenia do ustawień fabrycznych przed sprzedażą urządzenia czy dostarczeniem go do serwisu, nic więc dziwnego, że klienci sądzą, iż jest to w 100% bezpieczna i skuteczna metoda usunięcia z telefonu czy tabletu wszystkich prywatnych danych. Praktyka pokazuje jednak, że wcale tak nie jest” – komentuje Damian Mroczkowski z firmy Spy Shop oferującej usługę odzyskiwania danych z urządzeń mobilnych, a także skutecznego ich kasowania.

Jak bezpiecznie usunąć dane?

Co w takim razie powinna zrobić osoba planująca sprzedaż telefonu, która chce mieć pewność, że jej dane będą bezpieczne? Zwykłe sformatowanie telefonu może nie wystarczyć, a sposób postępowania w znacznej mierze zależy od tego, z jakiego urządzenia się korzysta. Najpopularniejsze obecnie platformy mobilne to Apple iOS oraz Android. W obu wariantach kasowanie danych powinno zostać poprzedzone stworzeniem bezpiecznej kopii wszystkich plików, danych i ustawień (można ją stworzyć zarówno na komputerze, jak i w usługach Apple/Google).

Kolejnym krokiem powinno być usunięcie z telefonu karty SIM (oraz karty pamięci – o ile dane urządzenie je obsługuje). Co do samego usuwania danych: w przypadku systemu Android proces ten nie jest szczególnie skomplikowany, choć może być czasochłonny – należy włączyć szyfrowanie całej zawartości urządzenia (stosowną opcję znajdziemy w menu Ustawienia – nie jest to niezbędne, jeśli użytkownik wcześniej miał włączone szyfrowanie), a następnie wykonać przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych. Cały proces trwać może nawet ponad godzinę (z czego lwią część zajmie szyfrowanie), jednak po jego zakończeniu przywrócenie danych przez niepowołane osoby będzie niezmiernie trudne.

W przypadku systemu Apple iOS (instalowanego na urządzeniach z serii iPhone/iPad) po wykonaniu backupu danych z telefonu należy wylogować się ze wszystkich usług (iCloud, Apple ID, iMessage), a następnie skorzystać z polecenia “Wymaż zawartość i ustawienia” (w menu Ustawienia).

“Stosowanie się do powyższych zasad powinno zminimalizować ryzyko niekontrolowanego udostępnienia prywatnych czy poufnych biznesowych informacji. Trzeba jednak pamiętać, by cały proces kasowania danych przeprowadzić starannie, zwracając uwagę na wszystkie pojawiające się w urządzeniu komunikaty – tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że operacja została wykonana poprawnie. Jeśli ktoś nie czuje się kompetentny w takich zagadnieniach, może zlecić tę operację profesjonalnej firmie, specjalizującej się w bezpiecznym kasowaniu danych – szczególnie, gdy są dane wrażliwe” – podsumowuje Damian Mroczkowski.