Wkrótce za mandaty zapłacimy kartą

Obecnie polscy kierowcy otrzymują mandaty kredytowane lub zaoczne. Ich ściągalność daleka jest od doskonałości. MSWiA przygotowało jednak projekt, na którym skorzystają obie strony.

Często jest tak, że otrzymując mandat chciałoby się go opłacić jak najszybciej, by mieć już za sobą nieprzyjemny wydatek. Ale w Polsce gotówką zapłacić mogą jedynie obcokrajowcy; rodowici mieszkańcy naszego kraju płacą za mandat przelewem bankowym. Pomijając już fakt, że ściągalność tych drugich mandatów nie jest tak wysoka, jak być powinna, to policjanci największy problem mają z obcokrajowcami. Zdarza się bowiem, że zatrzymany turysta nie posiada przy sobie gotówki. Wówczas policjanci muszą dowieźć go do najbliższego bankomatu. Oprócz straty czasu niekiedy dochodzi także do problemów natury logistycznej – zwłaszcza wtedy, gdy zatrzymany obcokrajowiec porusza się ciężarówką, którą trudno dojechać pod bankomat.

Dlatego MSWiA przygotowało plan, który zakłada wyposażenie policjantów w terminale płatnicze. Dzięki temu będziemy mogli wybrać czy chcemy dokonać opłaty bezpośrednio od ręki, czy przelewem bankowym w terminie późniejszym. Rozwiązanie pomoże uporać się z powyższymi problemami i prawdopodobnie zwiększy też ściągalność kar. Nowe przepisy mają także obowiązywać inne służby uprawnione do nakładania opłat karnych.

Możliwość płacenia kartą w radiowozach mam być wprowadzana stopniowo. Nie określono jednak dokładnej daty zmiany przepisów prawnych ani kosztów prowizji za przelanie środków, którymi prawdopodobnie zostanie obłożony ukarany.

0
Źródło: Infor.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.