Pioneer przedstawia pierwsze pecetowe napędy Ultra HD Blu-ray

Format Ultra HD Blu-Ray zadebiutował na rynku w 2016 roku, dokładnie dekadę po premierze pierwszych płyt Blu-Ray i miał m.in. spopularyzować dystrybucję filmów 4K.

W Polsce jeszcze mało kto posiada odtwarzacz płyt Ultra HD Blu-Ray, a liczba dostępnych na rynku filmów w wersji pudełkowej jest najoględniej mówiąc średnio imponująca. Nic też nie wskazuje na to, by przyszłość miała być dla tego formatu bardziej łaskawa – w przypadku filmów 4K zdecydowanie wygrywają media strumieniowe, oferujące znacznie tańszą alternatywę (aktualnie jeden film na Ultra HD Blu-Ray to koszt 140 zł, czyli równowartość prawie 3-miesięcznego abonament Netflixa). Konsole nowej generacji raczej nie doczekają się wersji wyposażonych w tego typu napęd.

To może chociaż rynek PC? Z pewnością istnieją użytkownicy, którzy magazynują duże ilości danych na fizycznych nośnikach. W tą niszę zdaje się celować Pioneer, który właśnie zapowiedział pierwsze na rynku napędy Ultra HD Blu-Ray.

Modele BDR-S11J-BK i BDR-S11J-X zmieszczą się w 5,25-calowej zatoce, a do ich obsługi konieczny będzie pecet wyposażony w procesor Intel Core i5 lub i7 siódmej generacji, 6 GB pamięci RAM i Windows 10. Dodatkowo przyda się także monitor 4K ze wsparciem dla HDMI 2.0a i HDCP 2.2. Oba napędy będą wspierać technologię PureRead 4+ i Real Time PureRead poprawiającą jakość odtwarzanych zakurzonych płyt. Różnica przebiegać będzie m.in. w głośności napędu – BDR-S11J-X ma być cichszy, a do tego ma oferować lepszą jakość odtwarzania muzyki.

Niestety cena napędów nie została ujawniona. Na początku sprzęt zadebiutuje wyłącznie w Japonii pod koniec lutego.

Źródło: Techspot.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.