AMD przedstawia nową serię kart graficznych: Raden 500

AMD przedstawia nową serię kart graficznych: Raden 500

Karty graficzne z tej rodziny zostały zaprojektowane w szczególności pod kątem ulepszania systemów PC, tj. dla 9 spośród 10 graczy, którzy dziś korzystają z przestarzałej technologii i nie mogą cieszyć się optymalnymi możliwościami we współczesnych grach, płynnie działającym VR czy najnowszymi standardami wyświetlania obrazu. Wśród najlepszych cech nowej serii kart Radeon RX 500 są następujące funkcje i technologie:

  • Optymalna obsługa gier w trybach DirectX 12 i Vulkan – karty graficzne Radeon serii RX 500 to druga generacja układów z rodziny Polaris. Ta architektura została zaprojektowana dla uzyskiwania niezwykle wysokiej wydajności przy wykorzystaniu niskopoziomowych API następnej generacji, czyli DirectX 12 oraz Vulkan, a dzięki asynchroniczności oferuje ponadto znakomite działanie systemów VR3. Układy graficzne kart Radeon serii RX 500 zostały jeszcze ulepszone, dzięki czemu oferują wyższe częstotliwości taktowania rdzeni, lepszą efektywność w spoczynku i przy obsłudze konfiguracji wielomonitorowych oraz dostosowaną do wymagań graczy kontrolę nad parametrami pracy sprzętu.
  • Lepsza responsywność, efektywność energetyczna i chłodniejsza praca dzięki technologii Radeon Chill – ten zaawansowany kontroler częstotliwości wyświetlania klatek po włączeniu pracuje automatycznie w tle i dynamicznie steruje liczbą renderowanych klatek animacji w obecnie najbardziej popularnych grach. Czyni to w oparciu o szybkość ruchów myszy i aktywność gracza w grze.
  • Płynna, pozbawiona zacięć rozgrywka z Radeon FreeSync – jest ona dostępna w dużej liczbie przystępnych wyświetlaczy i dzięki niej gracze mogą cieszyć się płynną animacją w praktycznie każdej grze bez problemu rozdarć obrazu czy zwiększonego czasu reakcji (input lag). Dla tych, którzy chcieliby uzyskać jeszcze bardziej perfekcyjną jakość obrazu, technologia Radeon FreeSync 2 oferuje działające z niskim opóźnieniem i bardzo jasne piksele, wraz ze znakomitymi poziomami czerni i szerokim gamutem kolorów, dzięki czemu można wyświetlać treści zgodne z HDR. Ponadto ekrany zgodne z tą technologią mają w standardzie funkcję LFC (Low Framerate Compensation), która umożliwia grę bez zacięć, gdy liczba klatek na sekundę spada poniżej zakresu częstotliwości odświeżania wyświetlacza.
  • Świetne transmisje na żywo i możliwości zapisu oraz dzielenia się własną rozgrywką dzięki Radeon ReLive – karty graficzne Radeon serii RX 500 obsługują najbardziej rewolucyjne w branży rozwiązanie do przechwytywania, dostosowywania i dzielenia się zapisami z rozgrywki. Oprogramowanie Radeon ReLive pozwala graczom cieszyć się jednocześnie płynną rozgrywką jak i nagrywaniem, nawet na najbardziej podstawowych systemach dzięki wsparciu dla nagrywania w rozdzielczości 4K przy 30 lub 60 klatkach na sekundę z wykorzystaniu kodeka HEVC lub H.264. Radeon ReLive integruje się ponadto z najbardziej popularnymi platformami do transmisji na żywo na całym świecie.

“Karty graficzne Radeon zostały skonstruowane w ramach obietnicy, że każdy gracz powinien móc cieszyć się najbardziej zaawansowaną technologią graficzną w swoich ulubionych grach. Wprowadzana dziś seria Radeon RX 500 to podwojenie wysiłków na tym polu. Wierzymy, że wyższa wydajność, rewolucyjna aplikacja do zapisywania i transmitowania rozgrywki, technologia redukująca opóźnienia, wsparcie dla gier w sterownikach wydawanych jeszcze przed ich premierą, otwarte i przystępne standardy jak Radeon FreeSync oraz innowacyjne funkcje jak Radeon Chill, to więcej niż wystarczająca lista powodów do modernizacji dla graczy, którzy wstrzymywali się lub dotąd nie mogli sobie pozwolić na modernizację PC.” — powiedział Scott Herkelman, wiceprezes korporacyjny i główny menedżer w Radeon Technologies Group.

Szereg modeli kart graficznych Radeon serii RX 500 będzie dostępne, aby spełnić wymagania przytłaczającej większości graczy:

  • Radeon RX 580: do płynnej gry w 1440p – karta ta w testach zapewnia średnio o 57% wyższą wydajność niż Radeon R9 380X, dzięki czemu zapewnia płynną rozgrywkę w wiodących grach AAA i płynne działanie w środowisku wirtualnej rzeczywistości, przy sugerowanej cenie wyjściowej na poziomie 229 USD za kartę graficzną Radeon RX 580 8 GB i 199 USD za Radeon RX 580 4 GB.
  • Radeon RX 570: gra w 1080p na maksimum – dzięki 4 GB pamięci GDDR5 ten model karty zapewnia o 2,3-krotnie lepszą wydajność niż Radeon R7 370[viii] przy sugerowanej cenie wyjściowej na poziomie 169 USD.
  • Radeon RX 560: opłacalna gra w 1080p – dzięki 2 GB pamięci GDDR5 karta ta zapewnia średnio o 57% wyższą wydajność niż Radeon R7 360[ix] w najbardziej popularnych grach na świecie przy sugerowanej cenie wyjściowej na poziomie 99 USD.
  • Radeon RX 550: pierwszy krok do grania – dzięki 2 GB pamięci GDDR5 model ten zapewnia średnio 4-krotnie wyższą wydajność niż zintegrowane układy graficzne i 1,7-krotnie wyższą w porównaniu z kartą graficzną Radeon R7 250 przy sugerowanej cenie wyjściowej na poziomie 79 USD. Radeon RX 550 to ponadto idealne rozwiązanie do komputerów stanowiących centrum domowej rozrywki (HTPC), ponieważ pojawi się w wielu nisko-profilowych odmianach dla małoformatowych obudów, a także wspiera HDMI 4K60 oraz odtwarzanie treści 4K zakodowanej z użyciem HEVC5. Jest to ponadto produkt gotowy na HDR obsługując technologię Radeon FreeSync 2, która zapewnia płynną, pozbawioną rozerwań obrazu rozgrywkę.

Karty graficzne Radeon RX 580 i 570 od najważniejszych producentów są dostępne już dziś u sprzedawców na całym świecie, a model Radeon RX 550 powinien być dostępny 20 kwietnia. Karta Radeon RX 560 zostanie wprowadzona w maju.