Polska chce mieć większą kontrolę nad internetem

Fundacja Panoptykon dotarła do projektu ustawy poszerzającej uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego. KNF ma dostać możliwość wyłączania witryn, które łamią prawo. Chodzi o serwisy nieuczciwie sprzedające usługi finansowe. Już teraz państwo może blokować np. strony hazardowe.
Blokowanie treści w polskim internecie rozszerza się na kolejne dziedziny (fot. The People Speak! - CC BY 2.0)

Blokowanie treści w polskim internecie może rozszerzyć się na następne dziedziny (fot. The People Speak! – CC BY 2.0)

Według autorów projektu, najbardziej skutecznym sposobem ochrony interesów rynku finansowego miałoby być wpisanie stron naruszających przepisy na Listę Ostrzeżeń Publicznych. Takie witryny blokowaliby operatorzy. W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy ponadto, że zmiany wzorowane są na rozwiązaniach z działającej w Polsce ustawy hazardowej.

Fundacja Panoptykon alarmuje natomiast, że mechanizm nie będzie skuteczny w ograniczaniu dostępu do nielegalnych treści. Co więcej, pociągnie za sobą zagrożenie dla poufności korespondencji, inwigilację użytkowników, a także obciążenia dla przedsiębiorców.

Fundacja Panoptykon zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z proponowanych regulacji (fot. Wikipedia - CC BY-SA 3.0)

Panoptykon zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z proponowanych przepisów (fot. Wikipedia – CC BY-SA 3.0)

Coraz większa ingerencja państwa w zawartość internetu to nie tylko polski pomysł. Pisaliśmy o propozycji brytyjskiej Partii Konserwatywnej, dotyczącej usuwania i blokowania treści, między innymi w serwisach społecznościowych. Torysi chcieliby nałożyć na właścicieli portali, takich jak Facebook czy Twitter, obowiązek kasowania na żądanie wpisów osób niepełnoletnich. Różne kraje, które wprowadzają ograniczenia w sieci, tłumaczą to walką z terroryzmem, pornografią, mową nienawiści czy nawoływaniem do przemocy. Na naszych oczach toczy się dyskusja na temat nowego prawa, regulującego internet. Do jakiego punktu dojdziemy w debacie o cyfrowym porządku?

0
Źródło: Panoptykon
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.