Polska sprzedaje drony bojowe

Pełna nazwa produktu, którego pierwsza partia została dostarczona do nieujawnionego w komunikacie producenta kraju członkowskiego NATO brzmi: Bojowy Bezzałogowy System Powietrzny (BBSP) Warmate. Urządzenia zostały zakupione na potrzeby sił specjalnych kraju-nabywcy i będą wykorzystywane do działań operacyjnych. Wartość kontraktu nie została ujawniona.
Polska sprzedaje drony bojowe
Polskie drony BBSP Warmate (fot. WB Electronics)

Polskie drony BBSP Warmate (fot. WB Electronics)

Transakcję poprzedziły dokładne testy polskiego urządzenia na jednym z poligonów. Czas testowego lotu wynosił 50 minut. W jego trakcie sprawdzono zarówno zasięg łączności radiowej z dronem oraz możliwości zdalnego operowania urządzeniem w odległości 12 kilometrów od stanowiska operatora. System BBSP Warmate sprawdził się jako broń zdolna do zniszczenia celu o rozmiarach 2,3 x 2,3 m (tzw. NATO Standard Target). Oprócz zdolności bojowych, czyli niszczenia celów, system może być również wykorzystywany do zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych.

Drony Warmate z zainstalowaną głowicą (fot. WB Electronics)

Drony Warmate z zainstalowaną głowicą (fot. WB Electronics)

Funkcje operacyjne polskich dronów Warmate są zależne od typu użytej głowicy. Może to być głowica wyłącznie obserwacyjna, obserwacyjno-bojowa z ładunkiem odłamkowym, jak też mocniejsza wersja z ładunkiem kumulacyjnym umożliwiającym niszczenie lekko opancerzonych celów. W przypadku wykorzystania w trybie bojowym, dron jest przewidziany do jednorazowego użycia, nad pociskami kierowanymi ma jednak tę przewagę, że umożliwia jednoczesne rozpoznanie terenu, co ułatwia podjęcie decyzji o ewentualnym użyciu sprzętu jako broni niszczącej.

Ta dostawa nie jest pierwszą transakcją, której przedmiotem są systemy BBSP Warmate. Producent podpisał dwa kontrakty zagraniczne jeszcze w kwietniu ubiegłego roku. Ponadto zainteresowanie polskimi dronami bojowymi wyraziło kilkanaście państw – ich nazwy pozostają tajemnicą handlową. Fakt, że to właśnie polski, zautomatyzowany system militarny stał się przedmiotem zainteresowania kontrahentów również z państw wysoko rozwiniętych, świadczy o dużym potencjale technologicznym naszych rozwiązań militarnych. Analogiczne systemy uzbrojenia opracowują również m.in. Izrael czy Stany Zjednoczone.

Więcej:drony