Wielka Brytania ocenzuruje internet?

Partia Konserwatywna proponuje zaostrzenie i tak restrykcyjnego prawa. Od początku roku brytyjskie służby mają nowe uprawnienia do zbierania informacji na temat obywateli. Teraz środowisko premier Theresy May zamierza pozwolić im na usuwanie i blokowanie treści internetowych.
Wielka Brytania ocenzuruje internet?
Premier Wielkiej Brytanii ograniczy dostęp obywateli do Internetu? (fot. Policy Exchange - CC BY 2.0)

Premier Wielkiej Brytanii ograniczy dostęp obywateli do internetu? (fot. Policy Exchange – CC BY 2.0)

Autorzy dokumentu argumentują swoje zapowiedzi koniecznością walki z terroryzmem oraz potrzebą ochrony nieletnich. “Wykorzystując cyfrową rewolucję, musimy podjąć kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa bezbronnym oraz dać ludziom pewność, że nie padną ofiarami mowy nienawiści, przestępstwa ani nie trafią na przerażające treści.” – czytamy w dokumencie. Władze chcą między innymi -w uzasadnionych sytuacjach – wymagać od serwisów usuwania wpisów autorstwa osób poniżej 18 roku życia.

Brytyjska Partia Konserwatywna chce w internecie widzieć i móc więcej (fot. freshtrends.cz)

Brytyjska Partia Konserwatywna chce w internecie widzieć i móc więcej (fot. freshtrends.cz)

Program wyborczy torysów zawiera także zapowiedź wprowadzenia opłat na rzecz walki z przemocą w sieci, które mieliby uiszczać własciciele portali społecznościowych. Mieliby też płacić wydawcom za treści udostępniane w ich serwisach.

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii zostaną przeprowadzone 8 czerwca. Partia Konserwatywna prowadzi w sondażach, ale na finiszu kampanii wyborczej znacząco traci poparcie na rzecz konkurencyjnej Partii Pracy.