Oszałamiający, kolorowy Jowisz

Sonda Juno niedługo zakończy swoją misję. Pozostało jej jeszcze tylko 12 okrążeń wokół Jowisza, podczas których będzie fotografowała “gazowego olbrzyma” z odległości m.in. kilku tysięcy kilometrów. Potem prawdopodobnie spłonie w atmosferze. Pole magnetyczne Jowisza jest dziesięć razy silniejsze niż ziemskie. Naukowcy podejrzewają, że wywołuje je wodór, który na powierzchni Jowisza występuje w postaci metalicznej. Z danych dostarczonych przez Juno możemy w przyszłości dowiedzieć się, czy Jowisz ma stałe jądro, czy też w całości jest zbudowany z gazów.
Oszałamiający, kolorowy Jowisz

Być może pomyśleliście już, że fotografie, które pokazujemy powyżej, nie wyglądaja na prawdziwe. Zatem kilka słów wyjaśnienia. Rzeczywiście są to kompilacje zdjęć zrobionych przez Juno, z podrasowanymi w programie graficznym kolorami. Jednak są one skomponowane z prawdziwych, surowych obrazów, udostępnionych na stronie NASA.

Prawdziwe, 'surowe' zdjęcie Jowisza, wykonane przez Juno 19 maja 2017 roku o 7:49 czasu uniwersalnego (fot. NASA / www.missionjuno.swri.edu)

Prawdziwe, “surowe” zdjęcie Jowisza, wykonane przez Juno 19 maja 2017 roku o 7:49 czasu uniwersalnego (fot. NASA / www.missionjuno.swri.edu)

Wizja przedstawiona przez artystę, łączącego i kolorującego obrazy przesyłane przez teleskopy czy sondy kosmiczne jest równie prawdziwa co czarno-białe, nieostre obrazy ze strony NASA. Gdybyśmy spojrzeli gołym okiem na Jowisza z miejsca, w którym aktualnie znajduje się sonda Juno, obraz pewnie byłby czymś pomiędzy tymi dwoma skrajnościami. Kolory mają na celu jedynie uwydatnić struktury, które znajdują się na zdjęciach i ułatwić ich badanie.

Misja, którą prowadzi bezzałogowa sonda, ma pomóc naukowcom w zrozumieniu jak powstawał Jowisz i jak się zmieniał. To z kolei ma przynieść dodatkowe informacje na temat wczesnego formowania się Układu Słonecznego. Juno została wystrzelona w kosmos w 2011 roku, w 2016 weszła na orbitę polarną planety.

Zdjęcie Jowisza zrobione przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a (fot. NASA, ESA, A. Simon / Goddard Space Flight Center)

Obraz Jowisza zarejestrowany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a (fot. NASA, ESA, A. Simon / Goddard Space Flight Center)

Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego, piąta w kolejności od jego centrum. Razem z Saturnem, Uranem i Neptunem należy do grupy “gazowych olbrzymów”. Planety z tej kategorii mają w swojej strukturze niewiele stałych substancji. Jowisz składa się głównie z wodoru i helu. Planeta była znana już w starożytności. Rzymianie nazwali ją imieniem mitologicznego boga nieba, burzy i deszczu (po łacinie – Iuppiter).

Więcej:NASAzdjęcia