Oszałamiający, kolorowy Jowisz

Juno od blisko roku jest na orbicie Jowisza. Robi wiele fotografii, żeby naukowcy mogli dowiedzieć się więcej o powstawaniu i ewolucji największej planety Układu Słonecznego. Zdjęcia wyglądają fantastycznie, ale mają pewną tajemnicę.

Sonda Juno niedługo zakończy swoją misję. Pozostało jej jeszcze tylko 12 okrążeń wokół Jowisza, podczas których będzie fotografowała „gazowego olbrzyma” z odległości m.in. kilku tysięcy kilometrów. Potem prawdopodobnie spłonie w atmosferze. Pole magnetyczne Jowisza jest dziesięć razy silniejsze niż ziemskie. Naukowcy podejrzewają, że wywołuje je wodór, który na powierzchni Jowisza występuje w postaci metalicznej. Z danych dostarczonych przez Juno możemy w przyszłości dowiedzieć się, czy Jowisz ma stałe jądro, czy też w całości jest zbudowany z gazów.

Być może pomyśleliście już, że fotografie, które pokazujemy powyżej, nie wyglądaja na prawdziwe. Zatem kilka słów wyjaśnienia. Rzeczywiście są to kompilacje zdjęć zrobionych przez Juno, z podrasowanymi w programie graficznym kolorami. Jednak są one skomponowane z prawdziwych, surowych obrazów, udostępnionych na stronie NASA.

Prawdziwe, 'surowe' zdjęcie Jowisza, wykonane przez Juno 19 maja 2017 roku o 7:49 czasu uniwersalnego (fot. NASA / www.missionjuno.swri.edu)

Prawdziwe, „surowe” zdjęcie Jowisza, wykonane przez Juno 19 maja 2017 roku o 7:49 czasu uniwersalnego (fot. NASA / www.missionjuno.swri.edu)

Wizja przedstawiona przez artystę, łączącego i kolorującego obrazy przesyłane przez teleskopy czy sondy kosmiczne jest równie prawdziwa co czarno-białe, nieostre obrazy ze strony NASA. Gdybyśmy spojrzeli gołym okiem na Jowisza z miejsca, w którym aktualnie znajduje się sonda Juno, obraz pewnie byłby czymś pomiędzy tymi dwoma skrajnościami. Kolory mają na celu jedynie uwydatnić struktury, które znajdują się na zdjęciach i ułatwić ich badanie.

Misja, którą prowadzi bezzałogowa sonda, ma pomóc naukowcom w zrozumieniu jak powstawał Jowisz i jak się zmieniał. To z kolei ma przynieść dodatkowe informacje na temat wczesnego formowania się Układu Słonecznego. Juno została wystrzelona w kosmos w 2011 roku, w 2016 weszła na orbitę polarną planety.

Zdjęcie Jowisza zrobione przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a (fot. NASA, ESA, A. Simon / Goddard Space Flight Center)

Obraz Jowisza zarejestrowany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a (fot. NASA, ESA, A. Simon / Goddard Space Flight Center)

Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego, piąta w kolejności od jego centrum. Razem z Saturnem, Uranem i Neptunem należy do grupy „gazowych olbrzymów”. Planety z tej kategorii mają w swojej strukturze niewiele stałych substancji. Jowisz składa się głównie z wodoru i helu. Planeta była znana już w starożytności. Rzymianie nazwali ją imieniem mitologicznego boga nieba, burzy i deszczu (po łacinie – Iuppiter).

Źródło: NASA