NEWS: Sony przed Nikonem i Canonem

Zaawansowane lustrzanki oraz profesjonalne, cyfrowe bezlusterkowce dotychczas kojarzone były raczej z markami takimi jak Canon czy Nikon. Tymczasem w najnowszym rankingu CHIP-a dwie pierwsze lokaty zajmują produkty marki Sony.
Body aparatu Sony Alpha A9
Body aparatu Sony Alpha A9

ranking aparatów CHIP
Sprzęt Sony zebrał najlepsze oceny POWER i ECONO (patrz: Ranking CHIP-a)

Pierwsze miejsce naszego rankingu w kategorii zaawansowanych lustrzanek i bezlusterkowców zajmuje jeden z najnowszych, profesjonalnych aparatów w ofercie Sony. Model Sony Alpha 9. Aparat ten wyposażony jest w pełnoklatkowy przetwornik obrazu Stacked CMOS o warstwowej konstrukcji (tzw. BSI CMOS) i rozdzielczości 24,2 megapiksela. Dzięki niemu obraz rejestrowany na matrycy jest świetnej jakości.

Sony Alpha A9
Sony Alpha 9 – lider naszego zestawienia najlepszych lustrzanek i zaawansowanych bezlusterkowców (fot. Sony)

W naszym rankingu Sony Alpha 9 uzyskał również bardzo wysoką notę w kategorii szybkość. Nic dziwnego, model ten umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych (w pełnej klatce i z pełną rozdzielczością) z prędkością 20 klatek na sekundę. A dzięki zastosowaniu migawki elektronicznej nie występuje w tym modelu efekt “blackout” (charakterystyczne przesłonięcie kadru przez ruch migawki mechanicznej). Elektroniczna migawka ma jeszcze tę zaletę, że oferuje niezwykle krótkie, nieosiągalne dla migawek mechanicznych czasy naświetlania (nawet 1/32 000 s). Na uwagę zasługuje również rewelacyjny wynik w kategorii wideo, co oznacza, że Sony Alpha 9 to sprzęt uniwersalny, nadający się zarówno do fotografowania, jak i nagrywania filmów.

Schemat matrycy BSI Stacked CMOS firmy Sony
Matryca BSI Stacked CMOS to mocny atut obecnego lidera rankingu (fot. Sony)

Najwyższa ocena w kategorii “Wyposażenie” wynika ze znakomitej funkcjonalności modelu Sony Alpha 9. Aparat ten wyposażono w mechanizm o nazwie “4D Focus”, innymi słowy chodzi o autofokus z detekcją fazy wyposażony w aż 693 pola detekcji. To naprawdę imponująca liczba. Aparat jest drogi, (najtaniej znaleźliśmy go za… 22 890 zł za korpus), ale też jest aktualnie najlepszą propozycją dla profesjonalnych i wymagających użytkowników. Niebawem opublikujemy jego pełną recenzję.

Zasłużone drugie miejsce

Należy do nieco starszego modelu Sony Alpha 99 II generacji. To również pełnoklatkowy aparat z matrycą BSI CMOS Exmor R o skutecznej rozdzielczości aż 42,2 megapikseli. Ten model jest również wyposażony w hybrydowy system automatycznego ostrzenia z detekcją fazy, ale jest wolniejszy (w trybie seryjnym wykona do 12 klatek w ciągu sekundy).

Aparatem najbardziej opłacalnym, w sensie korzystnego wskaźnika ceny do możliwości urządzenia w naszym najnowszym rankingu jest również model Sony. Pod względem oceny POWER zajmuje dopiero 20 miejsce, ale też jest aż 5-krotnie tańszy od lidera rankingu (zobacz najniższą cenę). O jakim modelu mowa? Bezlusterkowcu Sony Alpha 7, wyposażonym również w pełnoklatkowy, 24,3 megapikselowy przetwornik Exmor CMOS.

Jak powstaje nasz ranking?

Nasz ranking aparatów budujemy w oparciu o szereg kryteriów mających istotne znaczenie dla osób poszukujących bardzo dobrej jakości profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Testy wszystkich urządzeń przeprowadzane są przez nasze laboratorium w Monachium, pod uwagę bierzemy jakość obrazu (ma ona najwyższą wagę składową w ocenie POWER), a także wyposażenie, szybkość danego modelu oraz jakość rejestrowanego obrazu wideo. Cena sprzętu jest brana pod uwagę w przypadku oceny ECONO, która promuje przede wszystkim sprzęt charakteryzujący się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. | CHIP