Sony niespodziewanym zwycięzcą rankingu kamer sportowych

Wśród kamer z najwyższej półki nagrywających w 4k, zdecydowanie prowadzi Sony FDR-X1000V. Najpopularniejsze do tej pory kamery GoPro musiały zadowolić się czterema kolejnymi miejscami. FDR-X1000V wygrywa zarówno ceną, jak i jakością obrazu zapewniając płynność 120 klatek na sekundę (fps).
Kamera sportowa Sony FDR X1000V
Kamera sportowa Sony FDR X1000V

Sony FDR-X1000V
Kamera sportowa Sony FDR-X1000V wyprzedziła kamery GoPro o dwie długości (fot. CHIP)

Jarosław Cichoszewski, szef laboratorium testowego w CHIP-ie, podkreśla zmiany na rynku kamer sportowych jakie obserwujemy w rankingu. Dotychczasowy niekwestionowany lider branży, czyli GoPro musi zmagać się z coraz silniejszą konkurencją. W paradę wchodzą mu nie tylko tradycyjni producenci kamer takich jak Sony, ale również firm kojarzone z rynkiem nawigacji, opasek fitness czy zegarków dla aktywnych takie jak Garmin. W kolejce ustawiają się również mniej znani albo całkiem nieznani producenci, którzy próbują konkurować nie tylko niższą ceną, ale coraz częściej również unikalnymi funkcjonalnościami.

Wskaźnik ECONO

Spośród testowanych kamer najlepszy stosunek jakości do ceny prezentowała Quamox SJ4000. Wystarczy wydać 90 zł ciesząc się najlepszą wydajnością w tym przedziale cenowym. Tym osobom, którym zależy na lepszych parametrach i godzą się na sporo wyższą cenę, polecamy zainteresować się kamerą AEE S80, która zajęła drugie miejsce w rankingu ECONO. Kosztuje wprawdzie 550 zł, ale wygrywa jakością z modelami prawie dwa razy droższymi. Od SJ400 różni się dwukrotnie większą liczbą klatek na sekundę. Może też robić zdjęcia w rozdzielczości 16 megapikseli. Na ocenę ma też wpływ długość pracy na baterii. W najwyższej rozdzielczości (1920×1080) ta popularna kamera sportowa może nagrywać przez 3 godziny.

kamera sportowa Qumox SJ4000
Qumox SJ4000 to najtańsza kamera w zestawieniu, a przy okazji ma całkiem niezłe parametry (fot .CHIP )

Podsumowanie

W przypadku parametrów kamer rozdzielczość nagrywania Full HD już dawno stała się standardem. Teraz wypada oferować nagrywanie w rozdzielczości 4K – oczywiście ze stabilizacją obrazu – zauważa Jarosław Cichoszewski. – Część kamer jest wodoszczelna nawet bez specjalnej obudowy. Decydując się na zakup warto zapytać o dołączone aplikacje do zgrywania i edycji wideo, ponieważ coraz częściej to właśnie oprogramowanie decyduje o funkcjonalności i wygodzie używania kamery.

Szykuje się zatem sportowa rywalizacja z czego należy się tylko cieszyć. Istnieje bowiem spora szansa, że bardzo dobrej jakości filmy uzyskamy inwestując zdecydowanie mniej.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszym rankingiem lustrzanek i profesjonalnych bezlusterkowców, a także niedawnym trzęsieniem ziemi jakie wywołał nasz ranking procesorów. | CHIP