Smartfon z Biedronki: myPhone C-Smart Pix

Za takie właśnie pieniądze sprzedaje go sieć popularnych portugalskich dyskontów. Poddając go naszej standardowej procedurze testowej, sprawdziliśmy czy jest on wart nawet tak  niewielkich pieniędzy. Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy.
myPhone C-Smart Pix

myPhone C-Smart Pix

Zawartość pudełka myPhone C-Smart Pix
Zawartość pudełka myPhone C-Smart Pix

myPhone C-Smart Pix: Specyfikacja

C-Smart Pix to smartfon Dual SIM wyposażony w dwa gniazda mikro-SIM, działający w trybie dual stand-by. Oznacza to, że obie karty jednocześnie są w trybie czuwania, czyli oczekiwania na połączenie. Kiedy połączenie jest aktywne, dostępna jest tylko jedna karta – druga nie będzie odpowiadać na próby połączenia. Podobnie rzecz się ma, gdy korzystamy z połączenia danych – będzie ono niedostępne podczas rozmowy. Nie jest to nic nadzwyczajnego, w ten sposób pracuje znaczna większość telefonów Dual-SIM, ale wygodna jest w tym modelu myPhone’a opcja przypisania innych dźwięków dzwonka dla każdej z kart SIM.
C-Smart Pix nie ma wbudowanego modemu LTE, a jedynie 3G, ale najważniejsze, że działa on bez zarzutów, choćby z kartą Aero2.

Wnętrze myPhone C-Smart Pix
Wnętrze myPhone C-Smart Pix

Ekran o przekątnej 4″ i rozdzielczości 480×800 pikseli jest dość jasny, a gęstość pikseli na poziomie 233 PPI to niezły wyniki. Jednak przy takiej przekątnej, mimo że nie dostrzeżemy pojedynczych pikseli, wszelkie elementy interfejsu będą dość małe. A na dodatek, w przypadku tak taniego aparatu próżno oczekiwać panelu IPS – należy więc liczyć się z kiepskimi kątami widzenia. Wystarczy nieznacznie przechylić ekran na bok, by zauważyć wyraźną utratę kontrastu. Jest to nieprzyjemna cecha matryc TN. Inna rzecz, że ekran jest czuły na dotyk dokładnie tak ja trzeba.  Do tej funkcji nie mamy zastrzeżeń.

Inaczej sprawy się mają, gdy chodzi o pojemność wbudowanej pamięci oraz ogólną wydajność telefonu. Wprawdzie Android w wersji 6.0 dobrze działa nawet na słabym sprzęcie, to 512 MB pamięci RAM jest wielkością zupełnie niewystarczającą. Nawet najprostsze operacje, takie jak wyświetlenie menu aplikacji lub nawigacja po ustawieniach działają mniej płynnie niż na innych, testowanych dotychczas smartfonach. Wbudowana pamięć na dane jest śmiesznie mała. Nie spodziewajmy się zapowiadanych 4 gigabajtów. Po odjęciu przestrzeni zajmowanej przez system i pamięć podręczną do dyspozycji zostaje ledwie nieco ponad 1 GB. Ale i to nie końca, bowiem zainstalowane aplikacje i bliżej nieokreślone dane zajmują kolejne 400 MB. W efekcie, użytkownikowi musi wystarczyć nędznych 500 MB. Wystarczy na zainstalowanie zaledwie kilku najpotrzebniejszych aplikacji. Dość powiedzieć, że aby odtworzyć testowy film w formacie AVI, zajmujący ok. 700 MB, musieliśmy skorzystać z karty pamięci. Dodatkowa pamięć jest też niezbędna, aby zainstalować aktualizację systemu. Na szczęście urządzenie wyposażone jest w slot na kartę microSD, pozwalający na włożenie karty o pojemności do 32 GB. System podpowiada odpowiednie jej sformatowanie i użycie do instalacji aplikacji czy przechowywania zdjęć.

À propos zdjęć. Trudno się nad nimi rozwodzić, skoro myPhone jest wyposażony w matrycę 2 Mpix i pozbawiony autofokusu. Trzeba jednak przyznać, rejestrowane obrazy są na tyle ostre i szczegółowe, na ile pozwala zastosowany sprzęt. Przedni aparat o rozdzielczości 0,3 Mpix to w zasadzie tylko pozycja w specyfikacji – jest i na tym poprzestańmy.

Zdjęcie wykonane telefonem myPhone C-Smart Pix
Zdjęcie wykonane telefonem myPhone C-Smart Pix

Cieszy fakt, że do dyspozycji mamy system Android 6.0 z poprawkami bezpieczeństwa ze stycznia 2017 r. Choć minęło już kilka miesięcy i przez ten czas pojawiły się kolejne łatki, to należy pamiętać, że wiele używanych dotychczas smartfonów wciąż działa pod kontrolą starych już wersji 4 i 5, bez perspektywy na aktualizację. Najnowsza – w dniu powstania tekstu – wersja oprogramowania dla tego modelu pochodzi z kwietnia.

myPhone C-Smart Pix: Jakość wykonania

Ogólnie rzecz biorąc nie jest najgorzej. Plastik obudowy jest przyzwoity, choć jej tył trochę ugina się i skrzypi.  Do tego bardzo mocno „zbiera” odciski palców. Rażą grube ramki otaczające wyświetlacz (po 0,5 cm po bokach i niemal 2 cm od góry i dołu ekranu). Jednak więcej zastrzeżeń nie mamy – ot przeciętny, niedrogi telefon. Ani brzydki, ani ładny.

Również jakość dźwięku nie odbiega od standardu. Głos jest wyraźny i bez zniekształceń. Niezbyt mocny jest tylny głośnik, może być więc problem z używaniem go w hałaśliwym otoczeniu. Zaletą są za to niewielkie wypustki na obudowie, które sprawiają, że dźwięk nie będzie tłumiony po położeniu smartfona na gładkiej powierzchni.

myPhone C-Smart Pix: Wydajność

Decydując się na telefon za niecałe 200 zł nie należy oczekiwać cudów i rzeczywiście cudów nie ma. Pod względem wydajności jest to jeden z najsłabszych przetestowanych przez nas dotychczas smartfonów. Nadaje się on do rozmów, wymiany wiadomości tekstowych i sporadycznego przeglądania Internetu. Czasem można też pokusić się o uruchomienie bardzo prostych gier. Ogólny wynik w AnTuTu jest zbliżony do tego, co oferuje leciwy już Samsung Galaxy SIII, jednak moc obliczeniowa zmierzona za pomocą Linpack jest prawie dziesięciokrotnie niższa. Podobnie w kwestii wyświetlania grafiki 3D, czy szybkości działania przeglądarki internetowej, starszy Samsung radzi sobie lepiej. C-Smart Pix wygrywa pod względem szybkości sekwencyjnego odczytu i zapisu danych do pamięci wewnętrznej, choć zapis danych przez USB szybszy jest w Samsungu.

myPhone C-Smart Pix: Bateria

myPhone C-Smart Pix wyposażony został w baterię o pojemności 1400 mAh, czyli stosunkowo niewielką. A mimo to jest o 50 gr cięższy niż Galaxy SIII (bateria o pojemności 2100 mAh), Modecom Xino Z25 X2 (bateria o pojemności 1500 mAh) czy Lark Cirrus 4 (bateria o pojemności 1300 mAh). Czas działania po naładowaniu również nie imponuje. W naszym rankingu bez trudu znajdzie się telefony wytrzymujące znacznie dłużej. Zmierzony czas odtwarzania filmu HD to 3 godziny i 12 minut, czas surfowania po Internecie z użyciem WLAN to niecałe 4,5 godziny. Jeśli planujemy intensywnie używać telefonu w ciągu dnia, może się okazać, że bateria nie dotrwa do wieczora.

google.load(“visualization”, “1.1”, {packages:[“bar”]}); google.setOnLoadCallback(drawStuffBat); function drawStuffBat() { var data2 = new google.visualization.arrayToDataTable([ [‘Model’, ‘Odtwarzanie wideo’, ‘Internet (WLAN)’], [‘myPhone C-Smart Pix’, 192, 268], [‘Modecom XINO Z25 X2’, 227, 307], [‘Acer Liquid Z3 (Z130)’, 331, 337], [‘Lark Cirrus 4’, 204, 237], [‘Krüger&Matz Mist KM0405’, 119, 192], [‘Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)’, 261, 243] ]); var options2 = { width: 625, chart: { title: ‘Czas działania na baterii’, subtitle: ‘Wyniki dla odtwarzania wideo HD i przeglądania Internetu (WLAN)’ }, bars: ‘horizontal’, legend: { position: ‘none’ }, hAxis: {format: ‘decimal’}, series: { 0: { axis: ‘wideo’ }, 1: { axis: ‘wlan’ } }, axes: { x: { wideo: {side: ‘top’, label: ‘Odtwarzanie filmu [min.]’}, wlan: {label: ‘Przeglądanie Internetu (WLAN) [min.]’} } } }; var chart2 = new google.charts.Bar(document.getElementById(‘dual_x_div_bat’)); setTimeout(function(){ chart2.draw(data2, google.charts.Bar.convertOptions(options2)); }, 1000); };

| CHIP