Użytkownicy Facebooka mają mniej szarych komórek

Osoby często sprawdzające aplikację mobilną Facebooka są bardziej podatne na uzależnienia. Dowodzi tego badanie naukowców z Uniwersytetu w Ulm. Badani mieli mniej tkanki szarej w jądrze półleżącym w mózgu.
mózg
mózg

46 mężczyzn oraz 39 kobiet zostało przebadanych rezonansem magnetycznym (MRI), sprawdzającym strukturę ich mózgów. Następnie w telefonach osób badanych została zainstalowana aplikacja, która zapisywała ich aktywność na Facebooku przez następne pięć tygodni. Okazało się, że ci z uczestników eksperymentu, którzy mieli mniej tkanki szarej w jądrze półleżącym mózgu, częściej sprawdzali powiadomienia i spędzali więcej czasu korzystając z aplikacji mobilnej.

Mózg schemat
Jądro półleżące odgrywa kluczową rolę w “systemie nagrody” (fot. Wikipedia)

Jądro półleżące jest niewielką strukturą usytuowaną głęboko w centrum mózgu. Jest ono związane z wydzielaniem dopaminy, która jest odpowiedzialna m.in. za powstawanie uzależnień. Jesteśmy w stanie wykazać, że jądro półleżące, które stanowi centralny region systemu poszukiwania – przez innych nazywanego systemem nagrody – jest związane ze sposobem używania Facebooka i smartfonów – tłumaczy jeden ze współautorów badania, profesor Christian Montag z Uniwersytetu w Ulm – W skrócie – im mniej tkanki szarej w tym obszarze, tym częstsze korzystanie z Facebooka.

Nie jest natomiast przesądzone, czy korzystanie z Facebooka wpływa na ubytek szarych komórek w mózgu. Czy też mniejsza ilością tkanki szarej powoduje chęć częstszego zaglądania do serwisu. Na to pytanie mają dać odpowiedź przyszłe badania prowadzone przez niemieckich naukowców. Warto się jednak zastanowić, czy świadomie korzystamy z serwisów społecznościowych i aplikacji mobilnych oraz jak wpływają na nasze życie. | CHIP