AMD Radeon Vega Frontier Edition chłodzony cieczą

AMD wróciło w tym roku w wielkim stylu. Procesory Ryzen i karty graficzne Radeon Vega sprawiają, że „czerwoni” coraz częściej widnieją na szczytach rankingów. Kiedy się ukaże, Radeon Vega Frontier Edition Liquid ma niemałą szansę także zająć czołowe miejsce w niejednym teście. Nie będzie to jednak karta tania. By stać się jej posiadaczem, należy wyłożyć 1499 dolary. To ponad 5500 złotych.

O nowych kartach graficznych AMD Vega już pisaliśmy na stronach CHIP-a. Nie ma wątpliwości, że karty te będą wydajne, o czym mogą świadczyć wyniki, które jakiś czas temu przeciekły do sieci. Ale wydajna karta zwykle potrzebuje odpowiedniego chłodzenia. Dlatego AMD postanowiło stworzyć referencyjną konstrukcję, wyposażoną w chłodzenie wodne.

Nowa karta ma być de facto odmianą mającego niedawno „teoretyczną premierę” Radeona Vega Frontier Edition. Dlaczego teoretyczną? Premiera miała miejsce 27 czerwca, ale w praktyce nie pojawiła się jeszcze na rynku. Nawet gdyby się pojawiła, to trudno spodziewać się, iż jej nabywcami staliby się gracze. Kopalnie bitcoinów z pewnością już ostrzą sobie zęby na nowe Radeony.

Wersja chłodzona cieczą ma wyższe TDP (375 W zamiast 300 W) niż standardowa, chłodzona powietrzem karta Frontier Edition. Nie znamy częstotliwości edycji Liquid, ale z pewnością będą one wyższe niż w standardowym modelu.

SpecyfikacjaRadeon Vega Frontier Edition LiquidRadeon Vega Frontier Edition
Nazwa kodowaVegaVega
GPURadeon Vega Frontier EditionRadeon Vega Frontier Edition
Pojemność pamięci16 GB16 GB
Rodzaj pamięciHBCHBC
Przepustowość483 GB/s483 GB/s
Procesory strumieniowe4,0964,096
Częstotliwość rdzeniaNieznane1382 MHz
Maksymalna częstotliwośćNieznane1600 MHz
InterfejsPCI-E 3.0 x16PCI-E 3.0 x16
Chłodzenieciecząpowietrzem
Obsługiwane APIDirectX 12.1, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, Vulkan 1.0DirectX 12.1, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, Vulkan 1.0
TDP375 W300 W