Android O niemal gotowy

Google udostępniło wersję Developer Preview 4, bardzo bliską finalnej edycji systemu operacyjnego.

Google udostępniło rozwojową wersję nowego Androida. Android O ukaże się jeszcze w tym roku, a sądząc po zaawansowaniu najnowszej wersji, możemy spodziewać się go wkrótce. Bardzo prawdopodobne, że nastąpi to w ciągu miesiąca.

Udostępniona wersja to wciąż nie jest produkt finalny i nie wszystko musi działć idealnie. Z drugiej jednak strony ma ona status „Realese Candidate”, co oznacza, że finalny system może różnić się bardzo nieznacznie lub nawet wcale.

Nowy Android O prezentuje się całkiem ładnie (fot. GSMArena)

System udostępniono dla kilku urządzeń:  Google Pixel, Pixel XL, Nexus 6P, Nexus 5X, Pixel C oraz Nexus Player. Jeżeli posiadacie jedno z tych urządzeń to aktualizacji możecie dokonać na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy to zarejestrowanie urządzenia w Android Beta Program i pobranie zwykłą funkcją aktualizacji wbudowaną w Androida. Drugi sposób to ręczne wgrywanie ROMu dostępnego na stronie systemu.

W najnowszym systemie Google’a znajdziemy trochę udogodnień, o których pisaliśmy już na łamach CHIP.

Pierwszymi urządzeniami, które otrzymają update do Androida O będą zapewne telefony z rodziny Pixel. Sam system zadebiutuje natomiast wraz z najnowszym Google Pixel 2.

Czego możemy spodziewać się po Google Android O?

Zoptymalizowane ma zostać zarządzanie programami działającymi w tle, zarówno jeśli chodzi o korzystanie z mocy obliczeniowej urządzenia, jak i łączności bezprzewodowej. Dodana zostanie także funkcja PiP (Picture in Picture), którą znamy np. z telewizorów. Pozwoli ona na wyświetlanie np. obrazu video podczas korzystania z innej aplikacji.

Funkcja Text-to-speech będzie teraz częścią systemu, a nie dodatkową aplikacją i będzie posiadała możliwość stałego wykrywania języka, w którym mówimy do urządzenia.

Wykrywanie języka do stałego włączenia (fot. AndroidPolice)

Ciekawostką jest, że poprawiono obsługę… klawiatur sprzętowych. Może to oznaczać atak zielonych robocików na rynek miniaturowych laptopów. Z pewnością natomiast usprawni obsługę tabletów z dołączoną klawiaturą.

Google stara się też uatrakcyjnić szatę graficzną systemu, bez kosztu w postaci zwiększonych wymagań sprzętowych. Zmienią się m.in. ikony, które teraz mogą mieć aktywny charakter tj. zmieniać się wraz z używaniem. Inaczej wyglądać będą także powiadomienia systemowe, teraz będące bardziej dostosowane do programu, z którego pochodzą.

Nowe powiadomienia w Android O (fot. Android Central)

Aktualnie to właśnie system Google’a jest liderem wśród mobilnych systemów operacyjnych. Nie wiadomo jak wielu spośród milionów użytkowników starszych wersji systemu uzyska dostęp do Androida O. Kilku producentów już zapowiedziało update do swoich urządzeń. Wersja ostateczna systemu Android O zwanego także Android 8.0 zadebiutuje jesienią tego roku. | CHIP

0
Źródło: GSMArena
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.