AOC PDS241 Porsche: Styl i elegancja, ale czy coś jeszcze?

monitor AOC Porsche
Test monitora AOC Porsche

Coraz wyraźniej widać trend projektowania sprzętów o smukłych i ekstrawaganckich kształtach. Dotyczy to zarówno komputerów przenośnych, tabletów czy smartfonów, jak i monitorów oraz telewizorów. Urządzenia o wyszukanym wzornictwie przeznaczone są głównie dla zamożnych estetów. Do ich projektowania zatrudniane są najbardziej znane studia projektowe. Wyrafinowany design w połączeniu z nazwiskiem znanego projektanta wyraźnie wpływają na wrażenie ekskluzywności produktu. Taki jest właśnie przetestowany przez CHIP monitor AOC PDS241. Zaprojektowany został przez Studio F. A. Porsche. Jest to ceniona na całym świecie firma designerska, której założycielem był nieżyjący już inżynier i projektant – Ferdinand Alexander Porsche (1935 – 2012), wnuk Ferdinanda Porsche – legendy motoryzacji. W studio F. A. Porsche zaprojektowano między innymi słynną „dziewięćset jedenastkę” oraz wiele innych urządzeń i przedmiotów codziennego użytku.

Konstrukcja obudowy

W najcieńszym miejscu grubość obudowy wynosi zaledwie 5 mm, co naprawdę robi wrażenie.

Monitor AOC PDS241 wyróżnia się nowoczesnym i modnym obecnie bezramkowym designem. Patrząc z trochę większej odległości może się wydawać, że wyświetlany obraz wypełnia ekran od krawędzi do krawędzi obudowy. Dopiero, gdy siedzimy bezpośrednio przed monitorem widzimy delikatne obramowanie matrycy. Tył obudowy wykonano z czarnego tworzywa sztucznego, ale dolna grubsza część została wykończona została błyszczącą powłoką przypominającą fortepianowy lakier. Smukła aluminiowa podstawa wydaje się wiotka, ale to złudzenie. Jest bardzo solidna i stabilna. Elegancko wkomponowany w obudowę zawias w kształcie tulei pozwala regulować kąt pochylenia ekranu w zakresie od 3,5 do 21,5 stopnia. Niestety, zabrakło możliwości regulacji wysokości, nie mówiąc już o obrocie ekranu w pionie – tzw. Pivot.

Zasilanie, obraz oraz dźwięk doprowadzane są do monitora za pomocą jednego przewodu (mini HDMI – mini HDMI), którego gniazdo dyskretnie ukryto w podstawce monitora (fot. aoc-europe.com)

Nietypowym rozwiązaniem jest umieszczenie jedynego wejścia HDMI w zewnętrznym zasilaczu, który z monitorem połączony jest kablem ze złączami mini HDMI. Wspomniany przewód do monitora wpinany jest do gniazda ukrytego w podstawie, w taki sposób, że patrząc od tyłu nie widzimy żadnych zwisających kabli. Dzięki temu jeszcze bardziej spotęgowany jest efekt lekkości i minimalizmu konstrukcji. Smukła i wykonana ze stopu aluminium podstawa, świetnie dopasowuje się np. do produktów firmy Apple lub urządzeń o podobnym designie – gdzie główną rolę odgrywa cienki profil oraz aluminiowe wykończenie.

AOC PDS241 stylizacją dobrze komponuje się z komputerami typu MacBook lub im podobnymi – do testów monitora wykorzystaliśmy laptopa Asus N550JK, którego obudowa przypomina z zewnątrz MacBooka Pro 15”.

Bardzo smukły profil obudowy ekranu wymusił rezygnację z wbudowanego nagłośnienia. Niektórzy mogą uznać brak głośników za wadę, ale z doświadczenia wiemy, że jakość dźwięku z głośników wbudowanych w bardzo cienkie monitory czy telewizory bywa zwykle nienadzwyczajna. Znacznie lepszy rozwiązaniem będzie w wypadku prezentowanego monitora dokupienie głośników zewnętrznych lub soundbara. Najlepiej równie eleganckiego. W innym przypadku zawsze możemy skorzystać ze słuchawek podłączanych do znajdującego się na spodzie obudowy złącza audio (mini jack).

Gniazdo HDMI do podłączenia monitora do źródła obrazu umieszczono w nietypowym miejscu – na zewnętrznym zasilaczu. (fot. materiały producenta aoc-europe.com)
Pod drugiej stronie obudowy zasilacza znajduje się złącze mini HDMI, przez które przesyłane jest do monitora zasilanie oraz obraz i dźwięk. (fot. aoc-europe.com)

Matryca

AOC PDS241 został wyposażony w matrycę IPS z podświetleniem białymi diodami LED. Ekran wyświetla obraz o proporcjach 16:9 w nominalnej rozdzielczości 1920×1080 pikseli z częstotliwością 60 Hz. Matryce IPS (ang. In-Plane Switching) wyróżniają się zdecydowanie szerszymi kątami widzenia od częściej stosowanych, tańszych matryc TN (ang. Twisted Nematic). Matryce TN mają za to wyraźnie krótszy czas reakcji, a dzięki temu lepiej sprawdzają się przy wyświetlaniu dynamicznego obrazu, co ma znaczenie szczególnie w grach komputerowych.

Menu OSD

Bogactwem nie grzeszy menu OSD, które uruchamiamy tym samym przyciskiem, który pełni też funkcję włącznika zasilania. Oferuje ono jedynie podstawowe możliwości regulacji parametrów takich jak jasność, kontrast, natężenie dźwięku dla złącza słuchawkowego, język menu oraz pozwala włączyć i regulować funkcję Ovedrive oraz Low Blue Light.

Menu OSD widoczne na dole ekranu jest równie minimalistyczne jak cała konstrukcja monitora. Na zdjęciu jeszcze nasza stara strona.

Pełnię regulacji i sterowania monitorem zapewnia dopiero aplikacja i-Menu, dzięki której z poziomu systemu komputera, możemy wygodnie zmieniać ustawienia wyświetlanego obrazu.

Aplikacja i-Menu pozwala na wygodne sterowanie ustawieniami parametrów i funkcjami monitora.

W monitorze AOC PDS241 zastosowano dwie istotne techniki poprawy jakości wyświetlanego obrazu – Flicker-Free oraz Low Blue Light. Pierwsza zapobiega efektowi migotania obrazu poprzez zastosowanie specjalnej przetwornicy sterującej podświetleniem matrycy. Druga ogranicza emisję niebieskiego światła redukując udział koloru niebieskiego w składzie RGB koloru białego. Według przeprowadzonych badań, im niższy procentowy udział światła niebieskiego w wyświetlanej bieli, tym mniejsze zmęczenie wzroku, szczególnie w zaciemnionym pomieszczeniu. Przy czym włączenie tej funkcji ma wpływ na zmianę kolorystyki wyświetlanego obrazu, a co za tym idzie mniej dokładne odwzorowanie barw.

Zużycie energii

W porównaniu do przeciętnych monitorów LCD z matrycą podświetlaną świetlówkami (CFL), które pobierają średnio ok. 40 W z sieci elektrycznej, testowany model wypada jest znacznie bardziej oszczędny. Podczas testów pobierał ok. 18 W energii. Niby nic, ale w skali roku na niższym zużyciu energii możemy zaoszczędzić ok. 40 zł. Jeżeli zwrócimy uwagę na energooszczędność innych domowych sprzętów, oszczędności mogą być jeszcze większe. A jak to mawiają “oszczędzają bogaci i nam się opłaci”. Nie mówiąc już o wpływie na środowisko.

Kontrast i jasność ekranu

Pomiary wykonane kolorymetrem wykazały, że parametry dotyczące kontrastu i jasności ekranu są zbliżone do tego, co producent podaje w specyfikacji technicznej, a nawet odrobinę lepsze. Maksymalna zmierzona jasność na białym tle wynosiła 256 cd/m. kw. Im bliżej krawędzi ekranu, tym jasność nieznacznie malała. Ogólnie średnia jasność mierzona w dziewięciu symetrycznie rozłożonych punktach wyniosła ok. 244 cd/m. kw. Przekłada się to na stosunkowo wysoką równomierność podświetlenia, która wyniosła 95,1 %. Kontrast zmierzony został metodą ANSI (American National Standards Institute), zwaną inaczej metodą szachownicy, która polega na pomiarze jasności na przemian ułożonych pól z białym i czarnym tłem. Test wykazał średni kontrast na poziomie 1183:1.

Pokrycie przestrzeni sRGB oraz błąd odwzorowywania kolorów delta E 2000

Monitora AOC PDS241 nie polecamy do profesjonalnych zastosowań graficznych ze względu na przeciętne odwzorowanie barw zmierzone po wybraniu trybu sRGB (średnie dE to 3,39).

Testy jakości wyświetlanego obrazu wykazały dość dobre odwzorowanie kolorów, lecz wyraźnie słabsze od tego co oferują profesjonalne monitory przeznaczone dla grafików. Średnie odchylenie deltaE w teście Color Checker wyniosło 3,39. Jest to niezły wynik, lecz do profesjonalnych wyświetlaczy (które nie przekraczają wartości 2,0) jeszcze mu brakuje. Jak widać na wykresie (biały trójkąt) zakres wyświetlanych kolorów niemal pokrywa pełną przestrzeń sRGB (16,78 mln kolorów).

Podsumowanie

AOC PDS241 to monitor bardzo elegancki. Ewidentnie przeznaczony dla osób, które bardziej cenią estetykę wykonania niż funkcje użytkowe. Świetny wygląd i porządek na biurku bywa dla takich osób priorytetem. A brak zwisających kabli powoduje, że monitor prezentuje się dobrze i z przodu i z tyłu.
Niestety, zastosowana w tym modelu matryca IPS zapewnia przeciętne odwzorowanie kolorów wyświetlanego obrazu. Nie polecimy go więc ani fotoedytorom, ani grafikom. Za to świetnie sprawdzi się w domowym gabinecie, a nawet w salonie. Sprawdzi się więc w pracy biurowej, szczególnie ze względu na rozwiązania chroniące wzrok przed zmęczeniem (antyrefleksyjna – matowa powłoka, technologie Low Blue Light oraz Flicker-Free), a także szerokie kąty widzenia.

Produkty alternatywne

Philips 245C7QJSB (średnia cena internetowa: 809 zł)

AOC I2481FXH (średnia cena internetowa: 679 zł)

Dane techniczne

Producent i model: AOC PDS241

Ekran (przekątna / rozdzielczość): 23,8” / 1920×180

Typ matrycy: IPS

Powłoka ekranu: matowa

Czas reakcji matrycy: 4 ms (pomiędzy odcieniami szarości)

Kontrast – typowy: 1000:1

Jasność: 250 cd/m2

Interfejsy: 1 x HDMI

Info: http://aoc-europe.com

Cena: 949 zł

Zalety / Wady

+ nowoczesny design i jakość wykonania

+ matryca IPS z dużymi kątami widzenia

+ niskie zużycie energii

+ matowa powłoka ekranu

– tylko przeciętne odwzorowanie kolorów (delta E 2000 – 3,39)

– dość wysoka cena

– tylko jedno wejście HDMI – umieszczone w zewnętrznym zasilaczu

– brak regulacji wysokości ekranu