facebook

Facebook wprowadzi opłaty za Instant Articles

Fot. Pixabay
Wydawcy i twórcy treści publikujący m.in. za pośrednictwem Facebooka będą mogli blokować darmowy dostęp do swoich artykułów umieszczonych w Sieci Zuckerberga. Dostęp do nich otrzymają wyłącznie osoby, które zdecydują się na uiszczenie opłaty subskrypcyjnej. Testy nowego mechanizmu rozpoczną się najprawdopodobniej w październiku.

Instant Articles wkrótce dostępny przez paywall? Instant Articles to oferowana przez Facebooka platforma, w ramach której wydawcy treści mogą publikować swoje artykuły bezpośrednio na Facebooku. Aktualnie artykuły publikowane w ten sposób są dostępne bezpłatnie, jednak Facebook planuje to zmienić. Za kilka miesięcy społecznościowy gigant wprowadzi dostęp do wybranych treści jedynie dla subskrybentów.

Od strony praktycznej będzie to realizowane w następujący sposób: wydawcy treści wykorzystujący Facebooka jako kanał dystrybucji własnych publikacji będą mogli zablokować dostęp do wybranych tytułów. Ich treść będą mogli udostępnić wyłącznie użytkownikom, którzy zarejestrują się jako płatni subskrybenci. Mechanizm rejestracji zostanie oddelegowany konkretnym wydawcom zainteresowanym tą formą publikacji. Wydawcy będą mogli udostępnić bezpłatnie pewną pulę artykułów. Po ich przeczytaniu dostęp do dalszych będzie wymagał wniesienia opłaty, podobnie jak w przypadku dziś istniejących wydawców korzystających z paywalla.

Facebook - ekran logowania
Już niedługo być może nie wystarczy samo logowanie by przeglądać wszystkie treści publikowane na Facebooku; za niektóre trzeba będzie dodatkowo zapłacić (fot. CHIP)

Testy nowej funkcji rozpoczną się w październiku br. Za wprowadzeniem paywalla do Facebooka lobbowało wielu wydawców treści publikowanych na Facebooku. Dokładniejsze szczegóły dotyczące funkcjonalności opracowywanego mechanizmu subskrypcji, czy detale dotyczące tego jak będzie wyglądało ewentualne rozliczanie pomiędzy wydawcami a Facebookiem pozostają póki co niewiadomą. | CHIP.

 

Źródło: The Verge
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.